Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

"AMS dla Integracji" i inne atrakcje, czyli jak obchodzono Dzień Talentów w ZSM Nr 3 w Jaśle

Dzień Talentów w ZSM Nr 3 21 marca 2013 r. w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle zorganizowano Dzień Talentów, wypełniony różnorodnymi atrakcjami.

Uczniowie Integracyjnej Szkoły Podstawowej Nr 12 oraz Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi wzięli udział w spotkaniu z Arkadiuszem Jabłońskim i Stefanem Makowskim - filarami polskiej reprezentacji paraolimpijskiej w szermierce na wózkach. Współtworzą oni grupę AMS Team, czyli zespół byłych i obecnych paraolimpijczyków, wielokrotnych medalistów Mistrzostw Europy i Świata, których celem jest popularyzacja szermierki na wózkach oraz innych dyscyplin sportowych wśród dzieci i młodzieży.

Dzień Talentów w ZSM Nr 3Spotkanie „AMS dla Integracji – marzenia, pasje, odpowiedzialność” rozpoczęło się prezentacją filmu „Nigdy więcej wózka” i zainspirowaną nim rozmową na temat możliwości realizowania marzeń mimo ograniczeń. Po krótkim wykładzie o historii szermierki jako dyscypliny sportowej odbył się pokaz walki szpadowej na wózkach, sędziowany przez jednego z uczniów. Przy tej okazji wszyscy nauczyli się podstawowych dla tej dyscypliny sportowej komend w języku francuskim , który jest oficjalnym językiem międzynarodowych zawodów szermierczych. Następnie sportowcy wybrali kilku uczniów, którzy, po krótkim przeszkoleniu, stoczyli z jednym z prowadzących swoją pierwszą w życiu walkę.

Dzień Talentów w ZSM Nr 3 

Uczniowie obejrzeli także filmową relację ze zmagań, jakie miały miejsce podczas jednej z edycji Pucharu Świata "Szabla Kilińskiego” i turnieju o Szablę Wołodyjowskiego, poznali kategorie sprawnościowe szermierki na wózkach, dowiedzieli się, jak wyglądały średniowieczne pojedynki integracyjne, zapoznali się z sytuacjami ryzykownymi, które mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia i życia, oraz z inicjatywami integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie. Spotkanie promowało także ideę wolontariatu, zmuszało do refleksji nad własnym postępowaniem i jego konsekwencjami, uczyło odpowiedzialności i ustawicznej pracy nad sobą. Zebrani zyskali również niepowtarzalną okazję, by przymierzyć maskę szermierza, obejrzeć srebrny medal olimpijski z Sydney, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z paraolimpijczykami, poprosić o autograf. Na zakończenie Stefan Makowski i Arkadiusz Jabłoński przygotowali dla uczestników programu niespodziankę. Był nią quiz, w którym każdy mógł wykazać się swoja wiedzą o sporcie. Na podkreślenie zasługuje niesamowita pasja, z jaką sportowcy prowadzili spotkanie i którą starali się podzielić z uczestnikami. Były chwile radości, były momenty wzruszenia. Pozostało przekonanie, ze niepełnosprawność nie oznacza bezradności.

Dzień Talentów w ZSM Nr 3Spotkanie z paraolimpijczykami to nie jedyna atrakcja Dnia Talentów w jasielskim ZSM Nr 3 . Gimnazjaliści wraz ze swoimi opiekunami (p. Barbara Kopeć, p. Agnieszka Bosak, p. Beata Barszcz) przygotowali dla swoich kolegów pokazy widowiskowych doświadczeń fizycznych i chemicznych, odkrywając przed widzami tajniki elektrostatyki, zachowania ciał w próżni oraz tłumacząc istotę takich zjawisk, jak wybuchający wulkan, słup ognia z mąki, zmienianie barw przez wskaźniki czy spalanie metali. Odbyły się także zajęcia z języka angielskiego, podczas których można było sprawdzić swoje umiejętności językowe, wiedzę o Wielkiej Brytanii, posłuchać Beatlesów czy spotkać się na herbatce z królową Anglii.
W końcowej części Dnia Talentów zebrani w auli uczniowie podziwiali prezentacje przygotowane przez uczniów ISP 12 i ich kolegów z gimnazjum. Znalazły się wśród nich: pokazy taneczne (Julia Kosiek, Mikołaj Rak, Patrycja Mastaj, Luiza i Zuzanna Waśko, Igor Wanat, zespół klasy IVa w składzie: Adriana Soczek, Kinga Rzońca, Natalia Wiecek, Wiktoria Madejczyk), pokazy sportowe (Patryk Zawadzki – judo, Wiktor Wanat – piłka nożna), prezentacje prac plastycznych (Martyna Stanula, Karolina Sokołowska, Daria Hap).

q (11)


O swoich zainteresowaniach astronomią i przyrodą opowiadał Mateusz Koba. Z aplauzem publiczności spotkały się występy wokalne Marii Luizy Podolskiej, Konrada Zawadzkiego, Malwiny Karamon, Ilony Godniak, Ewy Szpak, Katarzyny Kosiek, Aleksandry Buglewicz, Gabrieli Czerwińskiej oraz zespołu PARADISE HILLS w składzie: Anna Dzik - wokal, Łukasz Korczykowski - gitara, Karol Center - perkusja, Michał Wiśniewski – gitara, Marcin Mocek- bass.
Niepowtarzalna atmosferaa spotkania z szermierzami, interesujące pokazy i zajęcia, atrakcyjne prezentacje uczniowskich pasji i talentów – wszystko to sprawiło, że tegoroczne obchody Dnia Talentów w ZSM Nr 3 na długo zapiszą się w pamięci uczestników. Szkoda tylko, że na kolejne tego typu atrakcje trzeba czekać cały rok…

ZSM Nr 3 w Jaśle

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków