Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Rozprawa w Strasburgu w sprawie skargi katyńskiej

mszl

Rozprawa w Strasburgu w sprawie skargi katyńskiej

W Europejskim Trybunale Praw Człowieka o godzinie 9.15 rozpoczęła się rozprawa w sprawie skargi katyńskiej. Oskarżenie przeciwko władzom Rosji skierowali krewni ofiar NKWD z 1940 roku.
17 sędziów wysłuchało argumentów stron. 15 krewnych ofiar zbrodni katyńskiej reprezentuje znakomity zespół polskich prawników. Na rozprawie nie zabrakło przedstawicieli polskiego MSZ oraz rządu Federacji Rosyjskiej. Reprezentanci rządu rosyjskiego odmówili komentarzy, zaznaczając, iż nie chcą wpływać na opinię sędziów i należy poczekać na wyrok Wielkiej Izby Trybunału.
Miejmy nadzieję, że podczas rozprawy Rosjanie nie zgotują żadnych niespodzianek, albowiem argumentacja prawników jest perfekcyjnie przygotowana, zawiera szereg odniesień do prawa międzynarodowego, jak też i orzeczeń sądów międzynarodowych.
Czy Rosja przeprowadziła skuteczne śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej? Zostanie to ocenione przez Trybunał w Strasburgu. Państwa mają za zadanie skutecznie przeprowadzać postępowania wyjaśniające sprawy o morderstwa. Czy było tak w tym przypadku? Czy Rosja ponosi winę za zbrodnię katyńską, co w świetle historii jest oczywiste.

Krewni jeńców wojennych zamordowanych w 1940 r. przez NKWD zarzucają władzom Rosji, że prowadząc od 1990 do 2004 r. śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej nie dokonały jej należytej kwalifikacji prawnej, nie ustaliły jej sprawców i związanych z nią okoliczności. Postępowanie katyńskie prowadziła rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa, która odmówiła skarżącym przyznania statusu pokrzywdzonych i wykluczyła ich w ten sposób ze śledztwa.
Wkrótce poznamy odpowiedź na nurtujące nas pytania. Czy masowy mord na polskich jeńcach to zbrodnia wojenna? Czy orzeczenie spowoduje ponowne wszczęcie w Rosji śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej i tym razem skuteczne jego przeprowadzenie, a także wypłatę odszkodowań dla skarżących? Wyrok Trybunału będzie ostateczny i zapadnie on najprawdopodobniej do końca bieżącego roku.
Sprawa w dalszym ciągu będzie przez nas monitorowana, a wszelkie informacje natychmiast podamy do Państwa wiadomości.

A.D.

Kilka zdjęć z historii

50000 Pozostało znaków