Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Polscy medycy w pełnej gotowości na Ukrainie

Polscy medycy pomagają

Ratownicy PCPM pomogą poszkodowanym na południu kraju

Zespół Ratowników Medycznych Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) wyposażony w niemal pół tony specjalistycznego sprzętu, środków opatrunkowych i innych materiałów medycznych dotarł do obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, bezpośrednio sąsiadującym z Krymem. Czterech polskich medyków oraz trzech lekarzy ukraińskich, działając w ramach struktur Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, są w gotowości nieść pomoc osobom poszkodowanym w ewentualnych niepokojach w tym regionie kraju. Polscy medycy są specjalistami w dziedzinie medycyny ratunkowej i ich zadaniem jest wesprzeć ukraińskich lekarzy swoimi umiejętnościami w zakresie zaawansowanej reanimacji oraz innych zabiegów ratujących życie.

Polscy ratownicy medyczni odbyli podróż z Kijowa na południe Ukrainy w konwoju Ukraińskiego Czerwonego Krzyża, z którego część pojazdów udała się dalej na Krym. Niestety ukraińscy medycy zostali tam zatrzymani na jednym z punktów kontrolnych i według posiadanych przez nas informacji, jeden z nich został postrzelony, a drugi dotkliwie pobity.

– Jednym z naszych zadań jest wsparcie Ukraińskiego Czerwonego Krzyża i innych instytucji ochrony zdrowia w pomocy rannym i innym osobom potrzebującym pomocy medycznej. – mówi Michał Wieczorek, szef zespołu PCPM. – Pomimo panującego napięcia mamy nadal nadzieję, że do najgorszego nie dojdzie i nasze umiejętności z zakresu medycyny ratunkowej nie będą musiały być szeroko wykorzystywane – dodaje.

Wieczorek, który przebywa na Ukrainie od środy podkreślił, że jego zespół gotowy jest nieść pomoc także we wschodniej Ukrainie, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba.

– Działania naszego zespołu na tak szeroką skalę możliwe są dzięki licznym fundatorom, którzy wsparli PCPM przekazując nie tylko środki finansowe, ale również niezbędny sprzęt ratunkowy – podkreśla Wojciech Wilk, Prezes Fundacji. – Wsparcie ze strony Kulczyk Foundation, Fundacji PZU, Fundacji PGNiG, oraz licznych firm medycznych pozwoliło nam na wyposażenie ratowników w profesjonalny sprzęt, a tym samym dało pewność, że każdy potrzebujący otrzyma niezbędną opiekę medyczną.

Firmy oraz osoby indywidualne, które chcą finansowo wesprzeć działania ratownicze PCPM mogą ciągle wpłacać dowolne kwoty na konto bankowe: 34 1140 1010 0000 5228 6800 1004.

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ (PCPM) jest organizacją pożytku publicznego (KRS: 0000259298), udzielającą pomocy humanitarnej i rozwojowej na świecie oraz pomagającą ludziom dotkniętym skutkami kryzysów humanitarnych - zarówno konfliktów zbrojnych, jak i klęsk żywiołowych. Fundacja została powołana, by łagodzić następstwa kryzysów humanitarnych oraz umożliwiać ich ofiarom otrzymywanie pomocy z Polski. PCPM niesie pomoc humanitarną sześciu tysiącom uchodźców syryjskich w północnym Libanie oraz realizuje szereg projektów pomocy rozwojowej w takich krajach jak Etiopia, Gruzja, Tadżykistan oraz na obszarze Autonomii Palestyńskiej.

Zespół Ratowników Medycznych PCPM jest grupą doświadczonych ratowników medycznych i lekarzy, gotowych do ruszenia z pomocą w ciągu 24 godzin. Został on stworzony z myślą o niesieniu pomocy ofiarom klęsk żywiołowych, takich jak trzęsienia ziemi lub huragany. Zespół składa się z ponad 50 ratowników medycznych i lekarzy, z których wielu ma doświadczenie w pracy w krajach Afryki i Azji.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM)

50000 Pozostało znaków