PCPM dzięki współpracy z UNHCR zapewni dach nad głową 5 tysiącom uchodźców syryjskich w Libanie

PCPM

Dzięki staraniom fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM) 5 tysięcy uchodźców z Syrii otrzyma jeszcze w tym roku pomoc w zabezpieczeniu dachu nad głową w północnym Libanie.

PCPM rozpoczęło właśnie współpracę z Biurem Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) w Libanie, dzięki której prawie dwukrotnie rozszerza swoje działania w tym kraju.
„PCPM udziela pomocy humanitarnej uchodźcom syryjskim w Libanie nieprzerwanie od sierpnia 2012 roku, czyli już ponad 14 miesięcy” – zaznacza Wojciech Wilk, prezes PCPM. W zeszłym roku, dzięki funduszom Ministerstwa Spraw Zagranicznych (program „Polska Pomoc”) PCPM objęło pomocą 1600 uchodźców, zaś w tym roku liczba ta wzrosła do ponad 2800 osób. Wynajmują oni mieszkania od rodzin libańskich, zaś PCPM pokrywa większość lub całość czynszu za takie mieszkanie. Dzięki pomoc humanitarnej finansowanej przez „Polską Pomoc” ponad 200 rodzin uchodźców mieszka w tych samych domach przez ponad półtora roku, co jest ewenementem wśród zmagających się z ubóstwem uchodźców syryjskich w Libanie.
Nawiązana właśnie współpraca pomiędzy PCPM a UNHCR w Libanie pozwoli na zabezpieczenie przez polską organizację dachu nad głową ponad 1150 rodzinom uchodźców z Syrii, czyli ponad 5200 osobom. Jest to szczególnie ważne podczas miesięcy zimowych, gdy na górzystych obszarach północnego Libanu temperatury nocą spadają poniżej zera.

PCPM

„Bardzo się cieszymy, że dzięki funduszom przekazanym nam przez UNHCR będziemy mogli pomóc większej liczbie rodzin, gdyż dla uchodźców syryjskich w Libanie najważniejszymi potrzebami jest właśnie zapewnienie żywności i dachu nad głową. Jednakże żadna z organizacji humanitarnych działających w Libanie nie jest w stanie nadążyć za dramatycznie szybko rosnącą liczbą uciekinierów z Syrii, która w ciągu ostatniego roku wzrosła siedemnaście razy” – dodaje Wilk.

Projekt polskiej pomocy humanitarnej jest realizowany w 15 wsiach północnego Libanu, położonych od 1 do 8 km od granicy syryjskiej.
Według danych UNHCR z Syrii uciekło już ponad 2,1 miliona osób, w tym ponad 100 tysięcy tylko w miesiącu wrześniu. Największa liczba uchodźców przebywa obecnie w Libanie, gdzie ponad 750 tys. uciekinierów stanowi wielkie obciążenie dla tego kraju, którego ludności wynosi zaledwie
4,5 mln osób.

POLSKIE CENTRUM POMOCY MIĘDZYNARODOWEJ