Oficjalna premiera filmu ,,Jasło 44"

,,Jasło 44”- premiera filmu dokumentalnego

15 marca 2024 roku, w Jasielskim Domu Kultury, odbyła się premiera filmu dokumentalnego ,,Jasło 44”. Wydarzenie zainaugurowało obchody 80. rocznicy zburzenia Jasła.
Fabularyzowany dokument, który przybliża historię zburzenia Jasła, zgromadził tłumy mieszkańców, a ci, dla których zabrakło miejsc, w dalszym ciągu zapisują się na kolejne, organizowane w Muzeum Regionalnym w Jaśle seanse.

,,Jasło 44”

Projekt opowiadający losy Jasła i jego mieszkańców przybliża wszystkie okoliczności zniszczenia miasta. Ukazana postać szalonego okupacyjnego starosty Waltera Gentza, wplecione wspomnienia świadków tych tragicznych zdarzeń, zdjęcia archiwalne to wszystko tworzy niesamowity dokument.
Jasło w marzeniach Gentza miało być miastem idealnym, niestety, gdy jego marzenia nie zaczynały się spełniać, postanowił zrównać je z ziemią.

Przedwojenne, tętniące życiem Jasło posiadało około 1700-1800 budynków. Mieszkalnych było 1200. 13 września do mieszkańców Jasła dotarła wiadomość, że mają opuścić miasto w ciągu dwóch dni.
W procesie zniszczenia, zrównanych z ziemią zostało 97 procent.

red.