Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Uroczystości św. Antoniego w Jaśle
Featured

Dzień patrona Jasła – świętego Antoniego Padewskiego

13 czerwca obchodziliśmy święto patrona miasta Jasła – świętego Antoniego Padewskiego. Mimo deszczowej pogody, na uroczystości tłumnie zgromadzili się wierni. Uroczystości religijne zorganizowane zostały przez Sanktuarium św. Antoniego w Jaśle. Po mszy świętej, z modlitwą w intencji miasta Jasła i jego mieszkańców, wierni wzięli udział w procesji na skwer świętego Antoniego.


Kult św. Antoniego w Jaśle


27 marca 1996 roku, uchwałą Rady Miejskiej Jasła, św. Antoni Padewski został uznany za patrona miasta Jasła. Decyzja ta została zatwierdzona 20 listopada 1997 roku przez Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

 

Figura patrona Jasła, która cudownie ocalała ze zburzonego w czasie II wojny światowej kościoła Franciszkanów, obecnie znajduje się w nowej świątyni wybudowanej w latach 60. XX w. u zbiegu ulic 3-Maja i Szopena. Figurę wykonał artysta rzeźbiarz Antoni Popiel ze Lwowa w 1904 r. Przedstawia ona świętego, trzymającego na rękach Dziecię Jezus. Tematykę życia św. Antoniego przybliżają także witraże umieszczone w prezbiterium kościoła. Święty Antoni jest m.in. patronem osób i rzeczy zaginionych. (źródło: Zdzisław Świstak, Św. Antoni Padewski Patron Jasła, 1996, wyd. „Bratni Zew”, Kraków)


Proboszcz parafii oo. Franciszkanów w Jaśle


Święty Antoni, opiekun miasta Jasła


Święty Antoni ma szczególne znaczenie dla mieszkańców miasta Jasła. Rok rocznie organizowane są podniosłe uroczystości mające na celu upamiętnienie jego osoby, jak również będące okazją do modlitwy za Jaślan.


Relikwie świętego Antoniego w Jaśle


Relikwie świętego Antoniego w Jaśle


Figura św. Antoniego na skwerku w Jaśle


red.

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków