Tomasz Poręba: ,,Dość upamiętniania UPA w Polsce. Pomnik w Hruszowicach musi zniknąć"

Tomasz Poręba

Europoseł PiS zaapelował dziś do władz samorządowych oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa (ROPWiM) o usunięcie pomnika ku czci OUN/UPA w Hruszowicach.

„UPA wymordowało ponad 100 tys. osób tylko dlatego, że byli Polakami. Była to zbrodnia ludobójstwa. Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana” - podkreślił Tomasz Poręba.
Chodzi o nielegalny pomnik ku czci OUN/UPA znajdujący się od 1994 roku na cmentarzu komunalnym w Hruszowicach w powiecie przemyskim. Obiekt w kształcie łuku chwały z godłem Ukrainy w centrum zawiera napis „Chwała bohaterom UPA, bojownikom o wolną Ukrainę”. Fragmenty kamienne i tablice z brązu zostały przywiezione ze Lwowa, a na zbudowanym przez siebie cokole umieścił je mieszkaniec Hruszowic, były członek UPA.
Jak zauważa Tomasz Poręba w liście do Andrzeja Kunerta, sekretarza ROPWiM, „ta nielegalna forma upamiętnienia została wybudowana bez konsultacji z wojewódzkim konserwatorem zabytków i Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa”. „Już w 1995 roku Wojewódzki Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa stwierdził, że obiekt powinien zostać rozebrany. Wielokrotnie zwracał na to uwagę także Pana Poprzednik, śp. Andrzej Przewoźnik. Jest to obiekt czysto symboliczny, nie kryje żadnego pochówku członków UPA, więc nie może być mowy o legalizacji tego miejsca” - podkreśla europoseł PiS.

„Jest to także próba relatywizowania historii poprzez upamiętnianie miejsc i osób, które na tych terenach dokonywały zbrodniczych mordów na ludności polskiej” - dodaje Poręba
Europoseł PiS zaapelował do sekretarza ROPWiM jak również do starosty przemyskiego i wójta gminy Stubno o jak najszybsze podjęcie działań na rzecz usunięcia obiektu. „UPA wymordowało ponad 100 tys. osób tylko dlatego, że byli Polakami. Była to zbrodnia ludobójstwa. Działalność tej nacjonalistycznej formacji nie powinna być nigdzie w Polsce upamiętniana” - powiedział Tomasz Poręba.

Katarzyna Ochman
Biuro Prasowe EKR