Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Spotkania z jasielskimi twórcami na X Festiwalu Literackim i Regionalnym

Spotkania z jasielskimi twórcami na X Festiwalu Literackim i RegionalnymZ okazji X jubileuszowej edycji Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle odbyło się wiele działań w różnorodny sposób promujących literaturę i czytelnictwo w kontekście 650 rocznicy powstania Jasła.

Zaprezentowani zostali twórcyzwiązani z naszym miastem, m.in. Piotr Marecki, Edward Lecheta, Wiesław Setlak, Joanna Preisner, Remigiusz Gogosz oraz Ola Nguyen Van z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD.


Jak może wyglądać Kraina Niesnu, którą marzy odwiedzić każde dziecko? Może jest czekoladowa, kolorowa, fantastyczna i zupełnie nietypowa? 21 września 2015 mali marzyciele wspólnie z Joanną Preisner i Jakubem Boguszem wkroczyli do zupełnie niespotykanej Krainy. Poznali Przemrażacza, Pełzacza i Pożeracza. Z Pandą Wandą rymowali i jej zagadki bez trudu odgadywali, a na chmurkolocie pofrunęli do źródeł bezkresnej dziecięcej wyobraźni, by spotkać tam to, o czym tylko zamarzą.

21 września 2015 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle obyło się otwarcie wystawy zdjęć młodej jasielskiej artystki Oli Nguyen Van. Na wystawie zaprezentowano cykl fotografii, których inspiracją była młodsza siostra artystki, Julia. Pełne ekspresji i wolności od schematów fotografie przyciągnęły do biblioteki kilkadziesiąt osób urzekniętych nieszablonowym i twórczym ujęciem rzeczywistości w wykonaniu artystki.

25 września 2015 o pierwszym polskim przewodniku po świecie fascynującej i wyjątkowej literatury, jaką są sagi islandzkie opowiadali na wykładzie w Zespole Szkół Nr 4 w Jaśle współautorzy dr Jakub Morawiec i Remigiusz Gogosz. Autorzy w przystępny sposób przedstawili historię Islandii oraz w tym kontekście sagi jako fenomen literacki, opowiedzieli o wyjątkowej literackiej aktywności średniowiecznych Islandczyków, którzy tworzyli przede wszystkim w języku rodzimym. Przedstawione zostały rożne rodzaje sag i ich wpływ na późniejszą literaturę, nie tylko skandynawską.

regionalnie festiwal MBP (10)

O „podziemnym kręgu” cyberliteratury oraz miejscu literatury we współczesnych mediach cyfrowych mówił 29 września 2015 na wykładzie w I Liceum Ogólnokształcącym w Jaśledr Piotr Marecki. Obecnie w obszarze jego zainteresowań, leży wciąż zmieniająca się cyberliteratura, a stało się to za sprawą stażu, który odbywał w jednej z najlepszych technicznych uczelni na świecie - w Massachusetts Institute of Technology (USA). Opowiadał też o subkulturze Demosceny, która działała na zasadzie Podziemnego Kręgu (aluzja do filmu D. Finchera). Jej cechy to zły smak i alienacja subkulturowa.

29 września 2015 w Czytelni Głównej MBP w Jaśle odbyło się spotkanie autorskie zEdwardem Lechetą, który mówi o sobie, że jest poetą późnego debiutu. Zawsze wiedział, że napisze książkę, nie był jednak pewien czy będzie to poezja czy proza.W 2014 roku otrzymał stypendium artystyczne miasta Jasła na wydanie tomiku poetyckiego "Twój Portret". Jego teksty pojawiają się w prasie lokalnej i na blogu autora.Nie są to wiersze łatwe, gdyż autor sięga po odległą metaforę korzystając z filozoficznego dystansu. Jest autorem tekstów piosenek dla zespołu „A może tak”, do których muzykę napisał Wojciech Pelczar.

regionalnie festiwal MBP (11)

2 października 2015 o krytycznoliterackiej drodze opowiadał na spotkaniu autorskim Wiesław Setlak. Swoje teksty publikował we „Frazie”, „Nowej Okolicy Poetów”, a obecnie w „Toposie”. Wspólnie z dr Markiem Nalepą napisał książkę „Syn bogini” o poecie Wincentym Różańskim.Po tytanicznej pracy badawczej, chciał by Różański stał się poetą samodzielnym. W jego odczuciu poezja Różańskiego jest pełna wiary i życia, chociaż śmierć przyjaciół, Bruno-Milczewskiego i Stachury, wycisnęły na nim piętno lęku.

Patronat medialny nad X Jasielskim Festiwalem Literackim i Regionalnym sprawował m.in. www.miastojaslo.pl,

50000 Pozostało znaków