Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

PSL w służbie emerytom i rencistom

PSL w służbie emerytom i rencistomEmerytura po 40 latach pracy. Dodatki do świadczeń społecznych. O projektach takich ustaw opowiadał poseł Mieczysław Kasprzak podczas wtorkowej konferencji prasowej.


Polskie Stronnictwo Ludowe rozpoczyna nową kadencję Sejmu od dwóch inicjatyw. Mają one służyć najstarszym obywatelom. Pierwsza z nich dotyczy zniesienia wieku emerytalnego. W zamian możliwe byłoby przejście na emeryturę po 40 latach pracy. – Jeżeli ktoś ma 40 lat opłaconej składki na ubezpieczenie społeczne, będzie mógł przejść na emeryturę. To nie jest obowiązek, to będzie jego wybór – komentował poseł. Projekt, zgłoszony jeszcze przed październikowymi wyborami, zostanie odczytany podczas posiedzenia Sejmu w środę 25. listopada.
PSL podjął także temat jednorazowych dodatków do świadczeń społecznych. Ze względu na prognozowaną niską waloryzację, partia zgłosiła projekt ustawy, w którym proponuje wypłacenie świadczeniobiorcom dodatkowych środków. Jak przekonuje Mieczysław Kasprzak, na ten cel zostały zarezerwowane w budżecie środki finansowe. – Mam nadzieje że projekt ustawy który zgłosiliśmy szybko wejdzie pod obrady, nie możemy w tej chwili doprowadzić do tego, żeby waloryzacja dla najniżej uposażonych emerytów i rencistów wynosiła około 4 zł. Poseł podkreślił także, że PSL jest za waloryzacją kwotową bądź mieszaną. Obecna opcja procentowa prowadzi według przedstawiciela Polskiego Stronnictwa Ludowego do rozwarstwienia, czyli zwiększania różnicy miedzy najniższym świadczeniem, a tymi najwyższymi.
Jakie PSL ma dalsze plany na swoją działalność w Sejmie? Na pewno nie osiądzie na laurach, a podejmowane inicjatywy będą głównie z dziedzin najbliższych ludziom. – Kolejne projekty, które będą wpływać do Sejmu również będą prospołeczne. Nie chcemy zajmować się wielką polityką, chcemy wywiązywać się z obietnic złożonych naszym wyborcom, bo to jest najważniejsze.

Informacje pochodzą z konferencji prasowej posła Mieczysława Kasprzaka.
Miejsce: Jarosław, biuro poselskie
Data: 24. listopada 2015 r.

50000 Pozostało znaków