Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Premiera filmu ,,Jasło 44”

15 marca (piątek) o godzinie 18:00, w Jasielskim Domu Kultury odbędzie się uroczysta premiera filmu dokumentalnego  pt. ,,Jasło 44”, wstęp wolny.

- W 80. rocznicę zburzenia Jasła postanowiliśmy wnikliwie przyjrzeć się tej sprawie i odpowiedzieć na pytanie, co było przyczyną tragedii Jasła, zburzonego w 1944 roku. Zbieg okoliczności, zemsta, a może szaleństwo? - mówi Jakub Kowalczyk, scenarzysta i reżyser filmu.


Miasto Jasło zniszczone bardziej niż Warszawa


Twórcy w dokumencie przyglądają się wszystkim okolicznościom tej sprawy. Sięgają po akta z archiwów polskich i zagranicznych, rozmawiają ze świadkami i ekspertami. Prowadzą wnikliwe śledztwo w celu ustalenia motywu i odsłonięcia kulis tej zbrodni, a przede wszystkim przyglądają się osobie sprawcy -  okupacyjnemu staroście jasielskiemu Walterowi Gentzowi. To właśnie jego oskarża się o wysiedlenie i spalenie 15-tysięcznego miasta. Czy słusznie? Po wojnie Jasło było bardziej zniszczone niż Warszawa i uznaje się je za najbardziej zniszczone miasto w Europie.  
Producentem filmu jest Muzeum Regionalne w Jaśle, a producentem wykonawczym Agencja Filmowa i Reklamowa Trznadel Media. 

 

Kręcenie scen do filmu Jasło 44

 

- Premiera filmu zainauguruje obchody rocznicowe zburzenia Jasła. W obecnych czasach film jest jedną z najlepszych form dotarcia do odbiorcy, zwłaszcza młodego oraz zainteresowania go historią Jasła - mówi Mariusz Świątek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle i producent filmu.

 

Do filmu zostali zaangażowani eksperci m.in. prof. Stanisław Waltoś, prof. Andrzej Olejko, dr Piotr Szopa, a także świadkowie tamtych wydarzeń. Pojawiły się również sceny fabularyzowane, w których wystąpili aktorzy: Adam Mężyk oraz Paweł Gładyś z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, a także rekonstruktorzy z grupy rekonstrukcji historycznych GRH 545. Sperr-Division i statyści - mieszkańcy Jasła. 

  • Zdjęcia do filmu kręcone były w Jaśle i Pilźnie. Wybór lokacji filmowych był przemyślany. Wywiady z ekspertami i świadkami nagrywaliśmy tu na miejscu w Jaśle oraz w Krakowie - mówi Piotr Trznadel, operator filmowy, autor zdjęć do filmu “Jasło 44”.

W filmie zobaczymy niepublikowane zdjęcia Jasła oraz prywatne fotografie pochodzące z rodzinnych zbiorów. Warto dodać, że zdjęcia w dokumencie zostały poddane koloryzacji, co jeszcze bardziej pozwala oddać klimat tamtych czasów. 


Film otrzymał dofinansowanie: Podkarpackiej Komisji Filmowej ze środków Wojewódzkiego Domu Kultury i Województwa Podkarpackiego, Miasta Jasła, Gminy Kołaczyce, Gminy Brzyska, Gminy Tarnowiec, Gminy Dębowiec, Gminy Osiek Jasielski, Gminy Skołyszyn, firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców, Gamart SA, Jafar SA, Solgam, KS, PGZK Jasiel, MPGK Jasło, Dagmara, PRDM, Ubezpieczenia i Finanse Bożena Ankier, U Schabińskiej, Ligra Grzegorz Schabiński. 

 

Gabriela Zych, KK
Trznadel Media 

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków