Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - Jasło 2024
Featured

Odpowiedzialny kierowca – kampania profilaktyczno-edukacyjna w Jaśle

Na terenie Zespołu Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyła się konferencja ,,Odpowiedzialny kierowca” organizowana przez Burmistrza Miasta Jasła we współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.


Konferencja ,,Odpowiedzialny kierowca” w Jaśle


Na konferencji poruszono tematy związane z trzeźwością wśród kierujących, odpowiedzialnością karną za prowadzenie samochodu po alkoholu, jazdą na ,,kacu”, używaniem urządzeń mobilnych podczas jazdy, bezpieczeństwem pieszych i rowerzystów, jak i widocznością na drodze. Co więcej, w tym dniu na terenie szkoły miał miejsce Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, zorganizowany dla uczniów szkół podstawowych.


Burmistrz miasta Jasła Artur Kostrząb


Organizowana konferencja to przede wszystkim krok, ku wpajaniu u młodych ludzi właściwych postaw. - Jest to bardzo cenna inicjatywa i bardzo się cieszę, że po raz kolejny miasto Jasło podjęło się tego tematu we współpracy z, chociażby służbami mundurowymi – mówi burmistrz miasta Jasła Adam Kostrząb. Wszystko przebiegało w bardzo atrakcyjnej formie dla dzieci, dla uczniów- podkreśla włodarz miasta Jasła.


Współorganizacja Wojewódzkiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym to bardzo dobra okazja do promocji miasta Jasła i wpajania wśród młodzieży dobrych postaw, zwłaszcza że przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle mieści się miasteczko ruchu drogowego – dodaje burmistrz Jasła.


Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - Jasło 2024


Zorganizowanie konferencji ,,Odpowiedzialny kierowca” ma służyć wypracowywaniu właściwych postaw u kierowców, jak również ograniczeniu nietrzeźwych kierujących.


- Kampania ta jest przekazem informacyjnym, by po spożyciu alkoholu nie siadać za kierownicom – mówi Iwona Byczek, pełnomocnik burmistrza ds. profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom. To apel, by reagować, widząc osobę, która po spożyciu alkoholu chce wsiąść za kółko – podkreśla Iwona Byczek. Rok rocznie apelujemy, żeby przeciwdziałać pijanym kierowcom na terenie miasta Jasła, by chronić siebie, naszych mieszkańców i nasze dzieci. Są to sprawy niezwykle ważne i mogą uratować nasze życie -zaznacza pełnomocnik burmistrza Jasła.Za prowadzenie kampanii ,,Odpowiedzialny kierowca” odpowiada Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych z Poznania. Prezes stowarzyszenia, Piotr Adamski w rozmowie z naszą redakcją wielokrotnie podkreślał, że bezpiecznego korzystania z ulic jako pasażerowie, jak i pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, powinniśmy uczyć się od najmłodszych lat.


Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym- Młodzi ludzie jeżdżą na deskorolkach, rolkach, rowerze, hulajnodze, później przesiadają się na skutery, motocykle i kolejno na samochody. Tego typu działania edukacyjne są potrzebne w każdym wieku – mówi Piotr Adamski, prezes stowarzyszenia. Problem nietrzeźwości wśród kierujących jest w Polsce bardzo rozległy. Chcemy zwrócić uwagę na odpowiedzialność i na rozwagę, którą trzeba mieć w sobie, wsiadając za kierownicę – dodaje Piotr Adamski. Zależy nam na tym, by nauczyć młodych ludzi zwracać uwagę nie tylko na to, jak my się zachowujemy na drodze, ale również mieć z tył głowy to, co mogą zrobić inni uczestnicy, ponieważ czasami to nie my jesteśmy sprawcą danego zdarzenia, tylko ofiarą kogoś innego – podsumowuje.

 

Każdego dnia w internecie publikowane są filmu z wypadków, najczęściej z udziałem młodych ludzi. Giną nie tylko kierowcy, ale również pasażerowie. Króluje brawura i brak wyobraźni, w połączeniu z chęcią zaimponowania rówieśnikom. Zdaniem Piotra Adamskiego, przyczyn wypadków jest naprawdę dużo i należy zrozumieć, że młody kierujący nie ma doświadczenia życiowego w porównaniu z osobą, która za ,,kółkiem” spędziła wiele lat. Dlatego trzeba apelować o rozwagę.Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym - Jasło 2024


W konferencji ,,Odpowiedzialny kierowca” wzięli udział przedstawiciele Wojewódzkiej Komendy Policji, Powiatowej Komendy Policji w Jaśle, przedstawiciele Jasielskiego Klubu Motorowego i Ratownictwa Drogowego, przedstawiciele instytucji, które współpracują w ramach miejskiego programu profilaktyki rozwiązywania problemów alkoholowych, dyrektorzy placówek i organizacje pozarządowe.


Nadkomisarz Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie


Nadkomisarz Paweł Grześ z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie podkreśla, że młodzi kierowcy rządzą się swoimi prawami. - Ta kategoria wiekowa zawsze budziła wiele kontrowersji, wiele pytań, czy to już odpowiedni wiek, żeby wystartować – mówi policjant. Wiek jest odpowiedni, tylko niektórzy niedorośli do tego, by mając uprawnienia do jazdy, nie korzystać z alkoholu i nie wsiadać w stanie nietrzeźwości za kierownicę – wylicza nadkomisarz Paweł Grześ. Sami niosąc niebezpieczeństwo, często doprowadzają do wypadków drogowych, których można było uniknąć. Takie turnieje i konferencje są bardzo potrzebne – dodaje.

 

Statystyki z udziałem młodych kierowców cały czas żonglują ,,raz do dołu, raz do góry”. - Mniej więcej jest to porównywalne do ubiegłego roku, natomiast stan trzeźwości kierujących budzi wielki niepokój – podkreśla policjant Paweł Grześ.


Wojewódzki Finał Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym w Jaśle


Jednostki policji organizują na terenie całego Podkarpacia działania związane z poprawieniem stanu bezpieczeństwa, niemniej jednak czarnych liczb należy się wstydzić, gdyż Podkarpacie jest częścią Polski, gdzie te liczby są bardzo wysokie.
Konferencje organizowana na temat odpowiedzialności i trzeźwości kierowców podnoszą świadomość i wpływają na późniejsze reakcje i zachowania wśród młodych kierowców.

 

red.

50000 Pozostało znaków