Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Historyczna chwila! Pierwszy zbiór owoców z Winnicy Jasło

Historyczna chwila! Pierwszy zbiór owoców z Winnicy Jasło 18 sierpnia słuchacze Studium Praktycznego Winiarstwa 2018 zebrali  owoce najwcześniejszej odmiany Solaris.

Pierwsze akademickie wino już fermentuje.
Ze względu na wcześniejszą wegetację prowadzący PAW musieli wprowadzić dodatkowy, dobrowolny zjazd i małe zmiany w programie zajęć Studium Praktycznego Winiarstwa 2018, pozwalające na wcześniejsze rozpoczęcie winobrania.
- Jako pierwsze zbieraliśmy owoce odmiany Solaris, najwcześniejszej z uprawianych w Winnicy Jasło. Do zbioru zgłosiła się 15 osobowa grupa akademików z różnych, często bardzo odległych miejscowości w Polsce – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis. – Pracowali z dużym zaangażowaniem, pasją i wyraźną przyjemnością, starali się nie uronić nic z tego, czego mogli nauczyć na tym zjeździe. Dla nas była to najlepsza ocena, jaką mogli nam wystawić nasi akademicy.

zbior wina 2


zbior wina 3
- Zebraliśmy średnio po 2,5 kg z krzewu, zawartość cukru 23 Blg (12,5% potencjalnego alkoholu), kwasowość moszczu - 6,75 g/l. Jak na pierwszy rok owocowania, to bardzo dobry wynik - komentuje Roman Myśliwiec, założyciel Fundacji Galicja Vitis, prowadzącej Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle.
Pierwsze nastawy już fermentują. - Jeżeli pogoda będzie nadal dopisywać to na zjazd 8-9 września planujemy przerób owoców odmiany Rondo na czerwone wino i wcześniejszy zbiór Seyval blanc z młodych krzewów w drugim roku, na wino musujące. Możliwe, że będzie także gotowa do zbioru Jutrzenka, bo już ma około 10 procent potencjalnego alkoholu – dodaje R. Myśliwiec.
Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis, partnerem projektu jest Miasto Jasło.
Fundacja Galicja Vitis

50000 Pozostało znaków