Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

„Granice nauki” – spotkanie z księdzem Michałem Hellerem

IS 2Ksiądz Michał Heller to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych filozofów naszych czasów, w kręgu jego zainteresowania pozostaje kosmologia, filozofia przyrody, fizyka oraz relacje między nauką a wiarą.

Jest on wykładowcą w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, członkiem Papieskiej Akademii Nauk, pracownikiem Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, a także autorem wielu publikacji. W 2008 r. został uhonorowany prestiżową Nagrodą Templetona za zasługi na rzecz pokonywania barier miedzy nauką a religią. Nagrodę tę w całości przeznaczył na utworzenie Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Kilka dni temu (20 XI 2013) ksiądz Michał Heller gościł w Rzeszowie. Na zaproszenie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Filharmonii Rzeszowskiej wygłosił wykład pt. „Granice nauki”.

IS 1


IS 3

 

W ramach prac nad projektami astronomicznymi zatwierdzonymi przez Jasielską Ligę Naukową z Lotosem wykładu wysłuchała grupa uczniów Zespołu Szkół Miejskich Nr 3 – Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle. Nasi gimnazjaliści – członkowie koła astronomicznego prowadzonego przez panią Jadwigę Moskal - byli najmłodszymi uczestnikami spotkania, na które tłumnie przybyło wielu zainteresowanych tematem mieszkańców miasta, w tym studentów i uczniów rzeszowskich szkół średnich. Ksiądz Heller zaprosił zebranych na pasjonującą wyprawę do granic wszechświata, podczas której w przystępny sposób zapoznał słuchaczy ze stanem najnowszych badań nad kosmosem oraz wskazał granice czasowe i przestrzenne, na które napotykają naukowcy podczas poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące tego, co działo się tuz po Wielkim Wybuchu. Uczony zajął się także kwestią ograniczeń poznawczych nakładanych na ludzkość przez prawa działające w przyrodzie, bez których nie byłoby materialnego świata. Chociaż nasza wiedza o wszechświecie w ostatnich dekadach znacząco się powiększyła, nie na wszystkie nurtujące nas pytania można odpowiadać, wykorzystując metodę matematyczno – empiryczną, co jest przyczyną kolejnego ograniczenia. Konkluzja wykładu zawiera się w słowach profesora „Jesteśmy elementem kosmosu, elementem w sensie greckiej filozofii, pierwiastkiem, żywiołem, podstawowym składnikiem. Kosmos nas zrodził, kosmos nosimy w sobie. Granice kosmosu przebiegają w nas samych”.
Po wykładzie ksiądz Heller podziękował słuchaczom za udane spotkanie, bo – jak zaznaczył – nie jest ono dziełem jednej osoby, ale wynikiem wzajemnego oddziaływania takiego jak w kosmosie.

IS 4


IS 5


 

Prelegent odpowiadał także na pytania słuchaczy. Aż trzy (na kilka pytań przedstawionych profesorowi przez asystenta) sformułowali nasi dociekliwi uczniowie. Profesor na wszystkie pytania odpowiadał z właściwą sobie rzeczowością okraszoną sporą dozą humoru, czym trafiał do serc i umysłów młodych pasjonatów astronomii. Po spotkaniu można było zakupić najnowsze pozycje Wydawnictwa Copernicus Center Press i stanąć w długiej kolejce po autograf księdza Hellera.
Nasi gimnazjaliści opuszczali Rzeszów w przekonaniu, że astronomia jest bez wątpienia pasjonującą dziedziną wiedzy, a „przyroda naprawdę powierza swe najgłębsze tajemnice tym, którzy są zdecydowani je odkryć”. Nasz udział w spotkaniu z księdzem Michałem Hellerem stał się możliwy dzięki sponsorowi wyjazdu – Przedsiębiorstwu Telekomunikacyjnemu TELGAM S.A oraz Młodzieżowemu Domowi Kultury, którym serdecznie dziękujemy.

Dla zainteresowanych tematyką wykładu:

{youtube}Oepb5ncUZqE{/youtube}

ZSM nr 3 w Jaśle

 

50000 Pozostało znaków