Betonowe miasto Jasło – nowe hasło strategii wizerunkowej miasta Jasła?

Betonowe miasto Jasło – nowe hasło strategii wizerunkowej miasta Jasła?Co powiecie na takie hasło kampanii wizerunkowej miasta Jasła?

Z miesiąca na miesiąc, tygodnia na tydzień wzrasta liczba wycinanych w Jaśle drzew. Pojawiają się kolejne pomysły, które niestety nie doprowadzają do tego, by nasze Jasło było miastem o czystym powietrzu, a stało się jedynie kolejnym betonowym tworem na mapie Polski.

Czy budowa ścieżek rowerowych musi odbywać się kosztem drzew?
- My też chcemy ścieżek rowerowych, ale nie kosztem drzew! Można budować, modernizować, rewitalizować bez wyżynania wszystkiego wokół w pień, z szacunkiem dla przyrody.
My chcemy cienia, powietrza bez smogu, śpiewu ptaków nad głowami. Chcemy zieleni! "Zielonego Jasła"- dzielą się swoimi spostrzeżeniami mieszkańcy miasta Jasła.

Upały doskwierają, a władze miasta zamiast zadbać o zapewnienie cienia w naszym mieście, wylewają kolejne tony betonu, by ,,rewitalizować”.

Rewitalizacja w dosłownym tłumaczeniu oznacza ożywienie i przywrócenie do życia. Wycinanie drzew z kolei to nic innego jak zabieranie ludziom tlenu i czystego powietrza.
Czy wycinka drzew sprawi, że nasze miasto ożywi się? A może uśmierci nas wszystkich bezpowrotnie?
W rewitalizacji nie ma nic złego, o ile nie uderza ona w dobro mieszkańców. Oczywiście ile osób, tyle opinii, nie mniej jednak urzędnicy powinni wziąć pod uwagę przede wszystkim dobro wspólne tj. życie w zdrowym otoczeniu, a nie przesyconym pyłem słoju, bo nie da się inaczej nazwać zjawiska jakie obserwujemy ostatnio.

Jasło dotychczas zaliczało się do małych, ale pełnych zieleni miast, teraz z każdym dniem coraz bardziej robi się sztuczne i betonowe.

Na stronie www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_na_ul_jagiey_w_jale?utm_source=fb_share&fbclid=IwAR371jsS0NlcWgFj9OSrQRJ4tId8t3eSYJc61uDbqVQAL4iPfQWTQ1akG5g można przyłączyć się do petycji w sprawie wycinki drzew.

,,Wycinanie drzew w środku miasta powoduje:

- Podwyższenie temperatury w centrum miasta i obniżenie wilgotności, które zaowocują powstaniem miejskiej wyspy ciepła (MPC) podobnie jak smog skrajne wartości temperatur może mieć poważne konsekwencje wraz ze wzrostem śmiertelności włącznie,
- Usunięcie naturalnego siedliska dla zwierząt zamieszkujących miasto
- Problemy z deficytem wody, bądź nadmiarem wody – drzewa regulują gospodarkę wodną na trudnych spoistych gruntach” - czytamy w treści petycji.

Czy betonowe paskudztwo będzie dla nas dobre? Ile wytrzymamy w ciągłym upale, bez możliwości schronienia się w cieniu drzew? Jak długo damy rade oddychać pyłem? Jaką przyjemność będą czerpać rodzice ze spaceru z dziećmi wśród betonów?

Zanim poprzemy wycinkę drzew, warto się zastanowić nad tymi pytaniami.

/red./