Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Zimowo i artystycznie w JDK

Zimowo i artystycznie w JDKZakończyły się trwające dwa tygodnie ferie zimowe. Jasielski Dom Kultury, jak co roku przygotował bogatą i atrakcyjną ofertę dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W ramach Zimowej Akademii Artystycznej dla dzieci i młodzieży odbyły się: interaktywne warsztaty z języka angielskiego, warsztaty ilustratorskie i teatralne, lepienia w glinie, spotkanie z drukiem 3D oraz zabawa z duetem klaunów Ruphertem i Rico. Dla starszych odbiorców zorganizowana została wystawa malarstwa Igi Brej, spotkania autorskie: z Marcinem Kydryńskim i Edwardem Marszałkiem oraz koncert Tadeusza Woźniaka. Ferie z Jasielskim Domem Kultury zakończył turniej gier komputerowych ProVirtual Esport Championship 2017.

Nowością tegorocznych ferii były warsztaty ilustratorskie oraz interaktywne z języka angielskiego dla dzieci od 6 do 10 lat. Te pierwsze prowadziła Katarzyna Kurdziel, dziennikarka, ilustratorka, która bardzo lubi pracę z dziećmi. - Cieszę się bardzo, że młodzi ludzie przychodzą na takie zajęcia i cieszą się rysowaniem, ilustrowaniem, lubią malować, bo to rozwija ich wyobraźnię. Nie wszystko co widzimy, da się opisać za pomocą słów, czasami dla młodego człowieka lepiej jest wykonać rysunek – mówi K. Kurdziel.
Podczas interaktywnych zajęć z języka angielskiego dzieci poznawały słówka, ucząc się ich poprzez przygotowanie owocowej sałatki, rysowanie od szablonu i malowanie koszulek oraz grę na bębnach. Zajęcia prowadził anglista, tłumacz Grzegorz Kasprzycki. - Człowiek najlepiej uczy się bezpośrednio poprzez działanie, próbowanie nowych rzeczy. U dzieci, które dopiero uczą się czytać czy pisać, to jest najlepsza metoda na zainteresowanie ich językiem. Chodzi o to, żeby z nimi coś zrobić, ale też żeby miały kontakt z żywym językiem – wyjaśnia formułę zajęć Grzegorz Kasprzycki.


j2Dla dorosłych po raz pierwszy zostały zorganizowane warsztaty jogi. – Zapotrzebowanie na taką formę zajęć zgłaszali nam dorośli. Postanowiliśmy im wyjść im naprzeciw i zorganizować takie spotkanie – mówi Katarzyna Korona, instruktor tańca JDK. Podczas warsztatów, które prowadziła Anna Jawor z Krosna, panie wykonywały szereg ćwiczeń relaksujących, rozciągających i rozluźniających, ale każda – jak wyjaśnia K. Korona – w swoim tempie i rytmie.
Wśród zajęć, które już od lat organizowane są w ramach ferii zimowych, odbyły się warsztaty hip – hop oraz lepienia w glinie. Te pierwsze prowadziły: Katarzyna Korona, instruktor tańca JDK oraz Kinga Kaczor z Karkowa. Łącznie w zajęciach tanecznych o różnym stopniu zaawansowania wzięło udział ponad 80 młodych osób. Z kolei w zajęciach z gliny uczestniczyło około 70 dzieci podzielonych na dwie grupy od 5 do 12 roku życia. Te warsztaty z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością - bo jak podkreśla Ewa Kusiak, instruktor plastyki JDK - dzieci bardzo lubią lepić w glinie, która jest świetnym materiałem plastycznym i daje wiele możliwości. W tym roku dzieci tworzyły maski karnawałowe, zwierzęta albo serduszka.

 

j3

 


 

j4
Dla nieco starszej młodzieży, Sebastian Skoczeń, aktor teatrów warszawskich, przez dwa dni, prowadził warsztaty teatralne, zaczynając od słowa, dykcji aż do budowania wypowiedzi scenicznej. Dorośli mieli okazję spotkać się z Marcinem Kydryńskim, promującym swoją najnowszą książkę pt. „Biel. Notatki z Afryki”, przypomnieć sobie przeboje Tadeusza Woźniaka, z którym na scenie Jasielskiego Domu Kultury wystąpiła żona, Jolanta Majchrzak - Woźniak oraz syn Piotr. Swoją książkę „Drugie wołanie z Połonin" promował także podczas autorskiego spotkania Edward Marszałek, leśnik, prawnik, rzeźbiarz, malarz, poeta, przewodnik PTTK, dziennikarz, ratownik GOPR, autor książek oraz Mistrz Mowy Polskiej 2014.
Biorąc pod uwagę frekwencję, tegoroczne ferie z Jasielskim Domem Kultury można uznać za udane.
Obszerne fotorelacje z poszczególnych wydarzeń dostępne są na naszym facebook’u.

(JDK)

50000 Pozostało znaków