Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Pergamano – magia papierowej koronki – 13 marca 2013 PBW Jasło

IS 675Pedagogiczna Biblioteka w Jaśle miała przyjemność gościć artystkę – Grażynę Jaśko.

Zgromadzeni wysłuchali na czym polega sztuka metodą pergamano, jak również podziwiali dzieła artystki.
Grażyna Jaśko mieszka oraz pracuje w Jaśle. Jest nauczycielem nauczania zintegrowanego w Zespole Szkół Miejskich nr 5. Swoje dzieła wystawiała na biennale sztuki ludowej i nieprofesjonalnej organizowanym przez Jasielski Dom Kultury i ma na swoim koncie liczne osiągnięcia.

IS 679


IS 682


Grażyna Jaśko swoją pasją wzbudza zainteresowanie wśród młodzieży. Posiada certyfikat nauczyciela pergamano, co pozwala jej prowadzić kursy i szkolenia. Rękodziełem artystycznym zajmuje się od najmłodszych lat. Pierwszą jej pasją był haft, a technika pergaminowa pod nazwą pergamano jest jej ,,wielką miłością”. Nazwa pergamano pochodzi od miasta leżącego w Turcji, będącego kolebką produkcji pergaminu. Ten specjalny papier był wykorzystywany w szczególności do produkcji ksiąg, ale również jako materiał zdobniczy. Technika pergaminowa była znana już w XV wieku i zajmowali się nią zakonnicy. Jednak dopiero wiek XIX to okres, w którym zaczęto ujawniać ową technikę. Kalka pergaminowa to bardzo elastyczny materiał, łatwy do modyfikowania i to umożliwia wykonywanie z niego papierowych koronek przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi.

IS 683


IS 693


Zainteresowanie u naszej bohaterki sztuką pergamano jest w pewnym sensie powiązane z zamiłowaniem do haftowania metodą krzyżykową. Zetkniecie się z wzorem wykonanym techniką pergamano bardzo zainteresowało, zaintrygowało panią Grażynę.
2009 rok można uznać za przełomowy w jej twórczości. Nawiązując kontakt z koordynatorką sztuki pergamano, została zaproszona na szkolenie do Łodzi. Jadąc na szkolenie pani Grażyna chciała poznać od podstaw tą sztukę. Przechodząc przez liczne szkolenia szlifowała, udoskonalała swój talent i w maju 2010 roku zdała egzamin. Każdy uczestnik miał za zadanie wykonać trzy kartki , według podanych instrukcji. To egzaminu przystąpiło 10 osób, z czego 3 zrezygnowały. Pani Grażyna odniosła sukces. Prace zostały wysłane do Holandii, gdzie podlegały ocenie przez tamtejszych nauczycieli pergamano. Informację o wyniku egzaminu pani Grażyna otrzymała w lipcu – wynik był pozytywny. 3 sierpnia miało miejsce uroczyste rozdanie certyfikatów przez prezesa Akademii.

IS 694


IS 710


Obecnie w Polsce jest 24 certyfikowanych nauczycieli pergamano. W południowej Polsce jest najmniej tych nauczycieli.
Grażyna Jasko szkoli i prowadzi kursy by zainteresować tą pasją innych. Efekt jest widoczny, gdyż zainteresowanie obserwujemy nie tylko wśród dorosłych, ale również i dzieci. Pani Grażyna prowadzi kółko takich zainteresowań w szkole. W Polsce są tylko dwie takie szkoły. Dzieci doskonale odnajdują się w tej sztuce, co więcej nie trzeba ich specjalnie zachęcać. Specjalistyczne narzędzia umożliwiające wykonywanie dzieł tą sztuką stanowią swego rodzaju zachętę dla dzieci. Dzieci ze zdolnościami manualnymi, umiejętnością pracy w skupieniu mają możliwość wdrażania się w tego typu sztukę, która niewątpliwie nie należy do łatwych, jednak jej efekty zachwycają.
Sama technika pergamano…

IS 705


Praca rozpoczyna się od zwykłej przeźroczystej kalki o gramaturze 150, 160. Dzięki swej elastyczności łatwo się modyfikuje. Artysta rysuje wzór białym tuszem i piórkiem (dzieci pracują białą kredką) lub korzysta z gotowego szablonu. Drugi etap stanowi tłoczenie, praca kulkami różnej wielkości i grubości – uwypuklenie. Trzeci etap – perforacja to praca igłami. Końcowy efekt stanowi wycinanie przy pomocy specjalnych nożyczek.

 Anna Dziura

Zapraszamy do naszej fotorelacji ze spotkania

Zachęcamy również do przeczytania wywiadu z Grażyną Jaśko

50000 Pozostało znaków