Beskid Niski sercu bliski z SWOS we Frysztaku

1Z takim oto mottem, 30 listopada br. przebiegł rewelacyjny wieczór w SOSW we Frysztaku.

Niesamowite obrazy, chwytające za serce wiersze, wszystko to w subtelnej otoczce muzycznej. Wystawa malarska Bartłomieja Smyki przeniosła nas w malownicze, często nieznane tereny Beskidu Niskiego. Prace ukazujące piękno otaczającego nas świata poruszały i zachwycały uczestników spotkania.

Autor obrazów, Bartłomiej Smyka (Dyrektor GOK Tarnowiec) urodził się w Jaśle. Obecnie mieszka i tworzy w Tarnowcu.
Twórczość Bartłomieja Smyki to próba przekazania emocji i fascynacji, światła i własnej wrażliwości; to z jednej strony realistyczne, spojrzenie i afirmacja natury, z drugiej impresyjne , przeplatanie tych dwóch elementów. W pracach dostrzec można nie tylko zachwyt nad krajobrazem, ale także głęboką refleksję na temat porządku i harmonii, miłość i szacunek dla piękna natury, poszukiwanie wewnętrznego spokoju i swojego miejsca w otaczającej rzeczywistości. (…) Główną inspiracją autora jest trwające od lat zamiłowanie do wędrówek.

2

3

4

5

6

Podczas niezwykłego wieczoru miała miejsce promocja tomiku poezji Beaty Świszcz „Beskid Niski słowem malowany”. Wiersze poetki, to próba oderwania się od rzeczywistości i swoisty dialog z naturą. To spacer, podczas którego słowa niczym promienie słońca prowadzą nas do zupełnie innego, oddalonego od zgiełku miast i hałasów, miejsca.

W całość projektu czynnie zaangażowała się młodzież, stanowiąc dowód na to, że sztuka jest im niezwykle bliska. Z kolei oprawa muzyczna zespołu Tarnina pomogła jeszcze mocniej przeżywać i uczestniczyć w tym wydarzeniu. Zespół Tarnina powstał w 2010 roku wraz z powstaniem Gminnego Ośrodka Kultury w Tarnowcu. Tworzą go dzieci i młodzież z Gminy Tarnowiec.