„Złote gody” małżeństw z Jasła

„Złote gody” małżeństw z JasłaDwudziestu czterem parom z Jasła, które 50 (lub więcej) lat temu wzięły ślub,

Prezydent RP Andrzej Duda przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. 15 z nich odebrało odznaczenia podczas uroczystości zorganizowanej 4 października br. w Jasielskim Domu Kultury.

Gratulacje i życzenia świętującym „złote gody” małżeństwom złożyli: burmistrz Jasła Ryszard Pabian oraz zastępca burmistrza Elwira Musiałowicz-Czech i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle Alicja Wójcik.
Do tych, którzy przed laty przyrzekli sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, i wytrwali w związku pół wieku, wspólnie dzieląc chwile dobre i radosne, ale też razem przeżywając trudne doświadczenia, na początku spotkania zwróciła się A. Wójcik. - Codziennej trosce o dom i chleb, o dobre wychowanie i wykształcenie dzieci, o uczciwość i przyzwoitość w codziennym życiu oddali Państwo najlepsze lata swojego życia - mówiła. - We współczesnym świecie, kiedy pogubiły się najważniejsze wartości, szczególnie potrzebny jest Państwa przykład, wskazówki i rada, że zawsze należy szukać porozumienia i kompromisu, że nie warto wybierać łatwych rozwiązań, bo w życiu tak naprawdę najważniejsza jest rodzina. (...) Myślę, że najtrafniej nierozerwalność małżeństwa definiują słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że: „Kocha się naprawdę i do końca tylko wówczas, gdy kocha się zawsze, w radości i smutku, bez względu na dobry czy zły los.”
Burmistrz Ryszard Pabian, który w imieniu prezydenta udekorował Jubilatów medalami powiedział m.in.: - Różnie układają się losy ludzi. Wy mieliście to szczęście, że do jubileuszu pięćdziesięciolecia pożycia małżeńskiego udało Wam się razem dotrwać (...). Mam nadzieję i serdecznie Wam życzę kolejnych lat, w których będziecie cieszyć się z siebie nawzajem.
Oprawę artystyczną tej wyjątkowej uroczystości zapewniła młodzież z JDK, przygotowana przez instruktorkę muzyki Ewę Grzebień. Dla dostojnych Jubilatów, w świetnie dobranym repertuarze, wystąpili soliści: Natasza Litwa, Aleksandra Sieńkowska, Aleksandra Brągiel, Krystian Bąk, Roksana Węgiel i Julia Zielińska.
Jak zwykle przy okazji świętowania „złotych godów” w Jaśle, była lampka szampana i czas na wspomnienia oraz rozmowy przy kawie i ciastku. Zabierający głos najchętniej opowiadali, jak się poznali, jak różne od dzisiejszych były czasy ich młodości i aktywności zawodowej, jak szybko minęły spędzane wspólnie lata. Pytani o receptę na udany związek, najczęściej odpowiadali, że niezbędna jest wielka, wręcz ogromna cierpliwość, wzajemny szacunek i - oczywiście - miłość.

„Złote gody” małżeństw z Jasła

Uhonorowani Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie
Janina i Antoni Bachnowscy, Eulalia i Henryk Cetnarowie, Krystyna i Tadeusz Chrzanowscy, Teresa i Jan Dominowie, Stanisława i Mieczysław Długoszowie, Krystyna i Roman Drozdowie, Janina i Tadeusz Dylągowie, Renata i Kazimierz Fiegowie, Lesława i Władysław Fortunowie, Krystyna i Michał Gorczycowie, Stanisława i Zbigniew Głowowie, Danuta i Stanisław Kamińscy, Renata i Marian Koperowie, Alicja i Stanisław Korczykowscy, Teresa i Stanisław Krzyszczukowie, Julia i Tadeusz Machowscy, Helena i Tadeusz Maczugowie, Krystyna i Michał Myśliwcowie, Anna i Wiesław Olszańscy, Alicja i Adam Owińscy, Zdzisława i Marian Petryccy, Irena i Adam Szpakowie, Zofia i Zygmunt Wojnarowiczowie, Barbara i Adam Żółtkowie.

UMJ/JDK