Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Zadbajmy o bezpieczeństwo podczas wypoczynku nad wodą

DPP 0085Piękna pogoda, wysokie temperatury zachęcają do korzystania z kąpieli. Niestety odpoczynek nad wodą nie zawsze kończy się szczęśliwie. Apelujemy o rozwagę podczas relaksu m.in. nad rzekami i jeziorami. Bezpieczna kąpiel zależy tylko od nas samych.

Trwają wakacje, piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu nad wodą. Jak wynika z policyjnych statystyk, jest to również okres, kiedy dochodzi do wielu wypadków podczas kąpieli. Na Podkarpaciu od początku roku utonęło czternaście osób. Najmłodsi, jak i ich opiekunowie nie zawsze pamiętają, że woda, nawet ta pozornie spokojna, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem. Oprócz przyjemności wypoczywania nad nią, niesie ze sobą również zagrożenia.

Policja apeluje - kąpmy się w miejscach do tego wyznaczonych! Korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk i wchodzenie do wody w miejscach niedozwolonych może być niebezpieczne! Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa, o których należy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą i kąpieli.

Kąp się w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników.
Pod żadnym pozorem nie wchodź do wody po spożyciu alkohol lub pod działaniem środka odurzającego.
W czasie kąpieli nie krzycz i dla zabawy nie wzywaj pomocy, jeśli faktycznie nie jest ci potrzebna.
Nie wchodź do wody bezpośrednio po obfitym posiłku czy dłuższym opalaniu.
Przed wejściem do wody skorzystaj z natrysku, a jeśli go nie ma to ochłodź ciało wodą.
Nigdy nie skacz do wody w miejscach nierozpoznanych.
Nadzoruj dzieci bawiące się w wodzie, również gdy potrafią pływać. Zwykłe zachłyśnięcie wodą może skończyć się utonięciem.
Korzystając ze sprzętu pływającego zawsze sprawdzaj jego sprawność i ubieraj kamizelkę ratunkową. Bezwzględnie zakładaj kamizelkę dziecku.

Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
brak umiejętności pływania,
brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
pływanie w stanie nietrzeźwym - alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagi i orientacji,
niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
pływanie w miejscach zabronionych,
skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu.

W związku z trwającym sezonem turystycznym Ministerstwo Sportu i Turystyki wraz z Policją i innymi partnerami prowadzą kampanię informacyjno – edukacyjną „Bezpieczna woda". Jej celem jest popularyzacja i podniesienie świadomości społecznej w zakresie bezpiecznego wypoczynku na wodach i terenach przywodnych. Akcja skierowana jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży, ale również do dorosłych.

Szczegółowe informacje na temat akcji na stronie internetowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Tutaj znajdziesz statystyki utonięć na Podkarpaciu

KPP Jasło

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków