Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

W Parlamencie Europejskim o dostępności komunikacyjnej Europy Środkowo-Wschodniej

02.12.2014.2Z inicjatywy Tomasza Poręby w Komisji Transportu i Turystyki PE odbyło się wysłuchanie ws. szlaków komunikacyjnych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak tłumaczy europoseł PiS, celem wysłuchania było pokazanie potrzeby podnoszenia ilości i jakości połączeń komunikacyjnych w tej części Europy.

Tomasz Poręba podkreśla, że jednym z fundamentów UE jest zrównoważony rozwój i dlatego Wspólnota powinna zatroszczyć się przede wszystkim o swoje najuboższe regiony. Europoseł PiS przekonuje, że istotnym bodźcem dla rozwoju tych obszarów byłaby poprawa infrastruktury i budowa szlaku Via Carpathia, który stanowiłby swoisty kręgosłup komunikacyjny Europy Środkowo-Wschodniej.
"To być albo nie być szybkiego, dobrego rozwoju całej Europy Środkowo-Wschodniej. Nie ma żadnego powodu, żeby ta droga nie była wpisana do sieci głównej" - powiedział Tomasz Poręba.
Europoseł PiS zaznaczył, że w sprawie Via Carpathia bardzo potrzebne jest zaangażowanie polskiego rządu. "Dzisiejsze wysłuchanie ma na celu pokazanie polskiemu rządowi, że ten projekt jest zgodny z unijną polityką spójności i ma szansę być zrealizowany w najbliższych latach, jeżeli będzie wola polskich władz" - dodał europoseł PiS.
02.12.2014.1

Tomasz Poręba podkreślił jednocześnie, że jest rozczarowany postawą europosłów Platformy Obywatelskiej, którzy wczoraj doprowadzili do zamknięcia petycji ws. Via Carpathia. "Pracuję w PE od lat i po raz pierwszy spotkałem się z sytuacją, że polscy europosłowie głosują przeciwko strategicznym interesom naszego kraju. Via Carpathia to być albo nie być Polski Wschodniej. Wczoraj rękami europosłów PO petycja w sprawie jej powstania została odrzucona" - powiedział Poręba
Jednym z panelistów biorących udział w wysłuchaniu był marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.
"Decyzje w sprawie środków zapadają w Brukseli, dlatego jesteśmy w odpowiednim miejscu, aby rozmawiać o przyszłości Via Carpathia. Pamiętajmy, że bez wsparcia rządu będzie trudno ten szlak zbudować. Dziś S19, która jest częścią Via Carpathia, jest budowana odcinkami. Chcemy, by była tworzona konsekwentnie, w całości" - mówił Władysław Ortyl. "Ten projekt może służyć Podkarpaciu jako otwarcie rozwojowe naszego regionu na południe Europy. Szlak, który mam nadzieję powstanie, będzie miał znaczenie ponadregionalne - przebiega m.in. przez wschodnie tereny Polski, Węgier i Słowacji, a więc przez regiony najsłabiej rozwinięte. Dla tych regionów ta droga to nie tylko atut komunikacyjny, ale także szansa na rozwój gospodarczy. Jeśli KE mówi o zrównoważonym rozwoju i funduszu spójności, to trzeba tu o tym rozmawiać" - dodał Władysław Ortyl.
Możliwość budowy szlaku Via Carpathia Tomasz Poręba i Władysław Ortyl poruszyli także podczas dzisiejszego spotkania z przewodniczącą Komisji Rozwoju Regionalnego PE Iskrą Mihajlovą.
Katarzyna OCHMAN-KAMIŃSKA

50000 Pozostało znaków