Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Viribus unitis – wspólnymi siłami

Viribus unitis – wspólnymi siłamiOd 10 listopada 2016 r. mieszkańcy Jasła mogą podziwiać w Muzeum Regionalnym w Jaśle ekspozycję „Viribus unitis – wspólnymi siłami”, poświęconą polskim posłom w parlamencie Austrii w okresie 1848-1918 r.

Wystawa ukazuje osobowości polskiego życia politycznego i społecznego Galicji, którzy w parlamencie cesarstwa austro-węgierskiego wpływali nie tylko na kształt monarchii, ale też na życie narodowe i społeczne. Polityka ta doprowadziła najpierw do rozległej autonomii i odrodzenia kultury, a następnie do odzyskania niepodległości. Zaznaczyć należy, że postawa parlamentarzystów Koła Polskiego nie była oceniana jednoznacznie. Zarzucano im często zbytnią uległość i zdradę interesów narodowych.
Na wystawie można poznać sylwetki polityków i zapoznać się z ich działalnością. Nie bez znaczenia jest fakt, że wielu z nich związanych było z Jasłem i ziemią jasielską poprzez okręg wyborczy, miejsce zamieszkania lub zaangażowanie w rozwój oświaty, transportu, przemysłu i administracji, które stały się podstawą rozwoju miasta Jasła na przełomie XIX i XX w. Za wsparcie wielu inicjatyw miejskich nadawano im niejednokrotnie tytuły Honorowego Obywatela Miasta Jasła. Pamiętać należy, że to właśnie postawie posłów do Parlamentu Wiedeńskiego w 1914 r. zawdzięczamy w dużej mierze powstanie Legionów i odzyskanie niepodległości.

plakat m
Wystawa po sukcesach w Wiedniu, Warszawie i Krakowie trafiła na stałe do Jasła. Wielka w tym zasługa Dyrektora Stacji Naukowej PAN w Wiedniu prof. Bogusława Dybasia. To dzięki Jego staraniom wystawa na stałe trafiła do Jasła. Niekonwencjonalną pod względem użytych materiałów i formy ekspozycję zaprojektowała pani Danuta Słomczyńska. Wystawa została dostosowana do potrzeb jasielskiego Muzeum i wzbogacona o informacje o związkach parlamentarzystów z naszym miastem. Uzupełnieniem ekspozycji są eksponaty Muzeum Regionalnego w Jaśle o tematyce patriotycznej i historycznej. Podziwiać można elementy umundurowania i uzbrojenia Legionów, pamiątki i dokumenty po powstańcach i legionistach oraz obrazy o tematyce historycznej. Dopełnienie stanowią pocztówki historyczne o tematyce legionowej.
Wystawa będzie czynna do 15 stycznia 2016 r. Serdecznie zapraszamy!!

MRJ

„Viribus Unitis – Wspólnymi siłami. Społeczeństwo polskie w walce o niepodległość na przełomie XIX i XX w.” Muzeum Regionalne w Jaśle. Od 10 listopada 2016 do 15 stycznia 2017 r. Wernisaż 10.11.2016 o godz. 16.00

50000 Pozostało znaków