Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Reaktywacja komunikacji kolejowej na trasie Przybówka - Jasło - Zagórz

DPP 0152minPo siedmiu miesiącach, wracają pociągi na trasę Jasło- Zagórz i odcinek Jasło – Przybówka.

Linie były zamknięte z powodu modernizacji odcinka Przybówka – Jasło. Po zakończeniu prac pociągi kursować będą szybciej, co w połączeniu z efektami trwającej rewitalizacji linii Rzeszów – Jasło, przełoży się na znaczące uatrakcyjnienie czasu przejazdu z Rzeszowa do Jasła, który wynosił będzie ok. 1 godziny i 24 minut. Na linii nr 106 Rzeszów – Jasło obowiązuje oferta specjalna “Połączenie w Dobrej Cenie” w 4 relacjach tj; Rzeszów – Boguchwała, Rzeszów – Strzyżów, Rzeszów – Jasło i Jasło – Strzyżów.
Z Jasła do Zagórza czas przejazdu wynosił będzie 1 godzinę i 43 minuty.
W związku z potrzebą zabezpieczenia taboru na linii nr 108 w pierwszym dniu udostępnienia tj; 31 października pociąg nr 30873 relacji Jasło odj. 15.05 – Zagórz przyj. 16.59 oraz pociąg nr 30876 relacji Zagórz odj. 5.11 – Jasło przyj. 6.55 w dniu 31 października i 1 listopada zaprowadzona zostanie komunikacja zastępcza. Wszystkie pozostałe kursy w relacjach Jasło – Zagórz i Rzeszów – Jasło będą realizowane autobusami szynowymi.
Od nowego rozkładu jazdy edycji 2014/2015 (14 grudnia) planujemy uruchomienie trzech połączeń Rzeszów – Jasło i trzech w relacji przeciwnej. Dwa połączenia w relacji Rzeszów – Strzyżów n/W. – Rzeszów. Natomiast na linii nr 108 w relacji Jasło – Zagórz – Jasło liczba połączeń będzie taka sama jak w obecnym rozkładzie jazdy. Dzięki zwiększeniu liczby pociągów z Rzeszowa do Jasła i połączeniu ich z relacją do Zagórza od nowego rozkładu jazdy będzie dwa bezpośrednie połączenia z Rzeszowa do Zagórza i dwa w relacji przeciwnej. Wszystkie połączenia od nowego rozkładu jazdy są zgodne z zamówieniem Organizatora przewozów.

Krzysztof Pawlak
Przewozy Regionalne Sp. z o.o.
Oddział Podkarpacki w Rzeszowie
DPP 0152

Pociągiem z Rzeszowa do Jasła pół godziny krócej
Już od jutra 31 października br. podróżni skorzystają z szybszego, bezpośredniego połączenia Rzeszów - Jasło. To efekt modernizacji linii, na której lepszą obsługę pasażerów gwarantuje 14 odnowionych stacji. Na 77 przejazdach kolejowo-drogowych podniesiono poziom bezpieczeństwa. Prędkość pociągów zwiększyła się nawet z 30 km/h do 100 km/h.
Prace za ponad 200 milionów zł wykonane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. obejmowały prawie 60 kilometrowy odcinek linii. Dzięki nim poprawił się stan torów i pociągi przyśpieszyły z 30 km/h do 80 i 100 km/h. Podróż z Rzeszowa do Jasła jest krótsza o 30 min.
14 stacji i przystanków położonych na podkarpackiej linii zyskało nowy standard obsługi podróżnych. Obiekty są wyposażone min. w wiaty i oświetlenie oraz tablice informacyjne, mają też nowe, wyższe perony, z ułatwieniami dla osób z ograniczoną możliwością ruchową. Prace objęły stacje Rzeszów Staroniwa, Boguchwała, Czudec, Strzyżów n/Wisłokiem, Dobrzechów, Frysztak, Przybówka, Rzeszów Osiedle, Rzeszów Zwięczyca, Zaborów, Kalembina, Wiśniowa oraz Wojaszówka i Szebnie.
Ważnym elementem modernizacji była przebudowa 77 przejazdów m.in. w Rzeszowie, w Babicy, w Żarnowej. Poprawił się tam stan jezdni oraz urządzeń zabezpieczających, co istotnie podniosło poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym.

Przebudowa 54 obiektów m.in. mostów i wiaduktów wyeliminowała punktowe ograniczenia prędkości i zapewniła szybszy i płynny przejazd pociągów.
Inwestycja na linii kolejowej Rzeszów – Jasło zrealizowana była z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa podkarpackiego w ramach dwóch projektów :
- „Poprawa dostępności linii kolejowej, poprzez przebudowę niektórych elementów infrastruktury kolejowej na odcinkach linii kolejowej nr 106 Rzeszów – Jasło w ramach RPOWP na lata 2007 2013”. Całkowita wartość projektu 161 989 334,93 PLN brutto oraz „Rewitalizacja odcinka Przybówka – Jasło oraz przebudowa mostu w km 18,837 linii kolejowej nr 106 Rzeszów – Jasło w ramach RPOWP na lata 2007-2013”.Całkowita wartość projektu wynosi 52 473 904,54 PLN
Projekty te są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi Priorytetowej 2 „Infrastruktura Techniczna”.

Dorota Szalacha
Zespół Prasowy
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

50000 Pozostało znaków