Rajd szlakami konfederatów barskich za nami

rajd szlakami 2Ponad 100 uczestników wzięło udział w rajdzie szlakami konfederatów barskich. W piątek, 12 maja 2017 r., dwie grupy - z Huty Polańskiej i Radocyny – wyruszyły do Ożennej, miejsca historycznych bitew pod wodzą Kazimierza Pułaskiego, aby uczcić pamięć bohaterów konfederacji barskiej.

Z inicjatywy Starosty Jasielskiego Adama Pawlusia, Starostwo Powiatowe w Jaśle zorganizowało, dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, rajd szlakami konfederatów barskich. Jego uczestnicy z dwóch miejsc: z Huty Polańskiej i Radocyny, szli w kierunku Ożennej. Obydwie trasy liczyły ponad 10 kilometrów i prowadziły przez niezwykle malownicze tereny. Grupa, która wyruszyła z Huty Polańskiej szła przez dolinę Ciechani, gdzie oprócz niezwykle malowniczych widoków i stawów bobrowych, mogła podziwiać pozostałości po dawnej wsi łemkowskiej. Warto wspomnieć, że szlak ten do niedawna był zamknięty dla ruchu turystycznego.
Pomimo iż początkowo pogoda nie rozpieszczała uczestników rajdu, wszyscy bezpiecznie i z uśmiechem na twarzy dotarli do Ożennej. Tu, na placu przy budynku dawnej strażnicy, uczestnicy rajdu mieli okazję upiec kiełbaskę na ognisku, ugasić pragnienie i posmakować wypieków przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle.
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle zaprezentowali krótki montaż słowno – muzyczny na temat konfederacji barskiej i Kazimierza Pułaskiego. Zakończenie rajdu w Ożennej było również okazją do podsumowania konkursu pn. Wolność i honor nie zważają na granice. Drogi Kazimierza Pułaskiego w czasie konfederacji barskiej do wolności „przez ziemię dukielsko – jasielską i Częstochowę do Ameryki”. Starosta Jasielski Adam Pawluś podziękował uczniom za liczny udział w konkursie. Wręczył również nagrody laureatom.
Jury konkursu, pod przewodnictwem Dariusza Szczepanika w kategorii „esej historyczny” przyznało nagrody: Kamilowi Jakubik (I miejsce), Katarzynie Sypień (II miejsce), Przemysławowi Zięba (II miejsce), Mateuszowi Michalec (III miejsce), Aleksandrze Cieślik (wyróżnienie) i Emilii Mączka (wyróżnienie).

rajd szlakami 1

W kategorii „praca plastyczna” wyłoniono następujących laureatów: Katarzyna Sypień (I miejsce), Natalia Orlef (II miejsce), Kacper Sondes (III miejsce), Natalia Gomułka i Joanna Burowska (wyróżnienia).
Spotkanie w Ożennej, podobnie jak cały rajd, odbyło się w przesympatycznej atmosferze i było wspaniałą okazją do przybliżenia młodzieży historii naszej „Małej Ojczyzny”.
Powiatowy rajd zintegrował młodzież i pozwolił nawiązać nowe znajomości. Zachęcił uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu, pozwolił im także odkryć nowe szlaki piesze i atrakcje turystyczne w powiecie jasielskim.
W przyszłym roku przypada 250.rocznica wybuchu konfederacji barskiej. Starostwo planuje jej uczczenie bardziej uroczyście.