Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Opłaty i podatki w nowym roku

Opłaty i podatki w nowym rokuBez zmian pozostanie większość opłat i podatków, które obowiązywać będą w 2016 roku mieszkańców Jasła. Zmienią się taryfy za ciepło dostarczane przez MPGK Sp. z o.o. oraz za wodę i ścieki, a także za środki transportu. Opłaty za ciepło i za środki transportu spadną o około 5 procent, a za wodę i ścieki wzrosną o 1,55 proc.

Ceny ciepła (centralne ogrzewanie i ciepła woda z kranu) dostarczanego przez MPGK Sp. z o.o. spadną w porównaniu z bieżącym rokiem o około 5 proc. O tyle samo zostały obniżone stawki podatku od środków transportowych. Bez zmian pozostały m.in. podatki od nieruchomości oraz za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Niewielki wzrost taryf za wodę i ścieki (od 1 lutego 2016 r.) podyktowany jest działaniami inwestycyjnymi, zapowiadanymi przez MPGK (rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej).

Bez zmian

Podatek od nieruchomości w przyszłym roku nadal będzie wynosił 0,56 zł za metr kwadratowy w budynkach mieszkalnych i 20,91 zł/m2 w przypadku budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Właściciele gruntów wykorzystywanych na prowadzenie działalności gospodarczej zapłacą 0,83 zł za m2, a za pozostałe grunty – 0,23 zł/m2.

Niższe stawki

Przyszłoroczne stawki podatku od środków transportowych będą niższe o 5 proc. w stosunku do roku bieżącego. Stawki podatku rolnego na 2016 r. spadną o 5,5 proc., co wynika ze średniej ceny skupu żyta.

Opłaty za dostarczane ciepło mniejsze

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Jaśle Sp. z o.o., które oprócz zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków zajmuje się również dostarczaniem ciepła dla potrzeb budownictwa wielorodzinnego, instytucji publicznych i zakładów pracy obniżyło ceny za dostarczane ciepło z sieci ciepłowniczej. Średnio ceny dla poszczególnych grup odbiorców spadają o około 5 proc.

Nowe taryfy za wodę i ścieki

Od 1 lutego 2016 roku mieszkańcy Jasła, korzystający ze zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzenia ścieków, zapłacą za 1 metr sześcienny wody 3,83 zł brutto (o 6 groszy więcej niż w 2015 roku) oraz 3,41 zł brutto (także o 6 groszy więcej niż w 2015 roku) za 1 m3 odprowadzonych do miejskiej kanalizacji ścieków. Łącznie woda i ścieki będą kosztować mieszkańców gospodarstw domowych w Jaśle 7,24 zł brutto za 1 m3.
Ceny wody i ścieków w Jaśle pozostają jednymi z najniższych nie tylko na Podkarpaciu, ale i w całym kraju. W sąsiednim Krośnie mieszkańcy już w tym roku płacą za wodę i ścieki łącznie 8,07 zł brutto. W Sanoku radni miejscy przyjęli stawkę na 2016 rok w łącznej wysokości 13,92 zł (brutto) za 1 m3.

Szczegółowe informacje dotyczące stawek podatków i opłat lokalnych znajdują się na stronie http://um_jaslo.bip.gov.pl/podatki-w-2016-r/

UMJ

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków