Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Jasło będzie miało swoją winnicę

Jasło będzie miało swoją winnicęJeszcze w tym roku powstanie w Jaśle pierwsza w Polsce miejska winnica.

 

Projekt ma między innymi służyć słuchaczom działającej od dwóch lat w Jaśle Podkarpackiej Akademii Wina, która na rocznych kursach kształci przyszłych winiarzy oraz ma promować miasto.

Jasielska winnica powstaje w Ulaszowicach, na południowo-zachodnim stoku w ramach miejskich terenów zielonych. Wiosną tego roku na 25 arach posadzone będzie 900 krzewów; docelowo miejska winnica obejmie areał 50 arów, ale w przyszłości istnieje możliwość powiększenia jej nawet do dwóch hektarów.
Założenie miejskiej winnicy to kolejne działanie władz miasta w stronę umocnienia pozycji Jasła, jako stolicy polskiego wina. Dzięki temu przedsięwzięciu Jasło będzie mogło pochwalić się produktem promocyjnym - własnym winem. W przyszłości samorząd planuje także utworzyć winotekę, gdzie będzie można spróbować i kupić między innymi miejscowe wina.

- Jasielska winnica będzie wyjątkowym i reprezentacyjnym elementem promocji miasta, potwierdzeniem przyjętej strategii wizerunkowej pod hasłem „Jasło w(inne) klimaty”- mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.
Jak nazwana zostanie miejska winnica i pod jaką nazwą funkcjonować będzie jasielskie wino, jeszcze nie wiadomo, ale niezaprzeczalnie będą wyjątkowymi produktami promocyjnymi w skali kraju. W jasielskiej winnicy będą rosły odmiany sprawdzone w lokalnym klimacie, m.in.: Seyval Balnc, Solaris, Regen, Rondo oraz pierwsza polska, wyhodowana w Jaśle, odmiana Jutrzenka.

- Winnica będzie zapleczem dydaktycznym dla uczestników rocznego Studium Praktycznego Winiarstwa. Część prac związanych z jej prowadzeniem nasi słuchacze będą wykonywać sami, w ramach zajęć praktycznych – podkreśla Roman Myśliwiec, założyciel legendarnej winnicy Golesz w Jaśle. Teraz prekursor polskiego winiarstwa, w ramach działań Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis” podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem przy prowadzeniu miejskiej winnicy.

Ciekawostką jest fakt, że w zakładaniu i prowadzeniu jasielskiej winnicy, będą brali udział ludzie z całej Polski. Wśród kursantów PAW przeważają ludzie z okolic Krakowa i Śląska, co dwa tygodnie do Jasła przyjeżdżać będą także mieszkańcy Warszawy, Torunia a nawet Szczecina.

Pionierskie Jasło

Jasło odegrało ogromną rolę w historii polskiego winiarstwa. - To z Jasła pochodzi prekursor polskiego winiarstwa Roman Myśliwiec, założyciel legendarnej winnicy Golesz. Samorządy miasta i województwa, jako pierwsze w Polsce zauważyły ogromny potencjał tkwiący w odradzającym się w Polsce winiarstwie. W konsekwencji uruchomiono programy edukacyjne, dzięki którym na Podkarpaciu zaczęły pojawiać się liczne winnice. Obecnie jest ich ponad 150, liczą od kilku arów do dwóch - trzech hektarów, przy czym przeważają winnice o powierzchni 20-40 arów. W powiecie jasielskim jest ich kilkanaście. - To z Jasła pochodzi pierwsza polska odmiana Jutrzenka. Jej twórca, Roman Myśliwiec, testuje kolejne, dobrze zapowiadające się siewki. Jasło słynie z największej w Polsce imprezy winiarskiej - Międzynarodowych Dni Wina, na które co roku zjeżdżają do Jasła ludzie nie tylko z kraju, ale i zagranicy. Już dwukrotnie w Jaśle odbywał się Konwent Polskich Winiarzy, największa w Polsce impreza branżowa. Od października 2014 r. w Jaśle działa Podkarpacka Akademia Wina, która ugruntowała pozycję miasta, jako centrum edukacji winiarskiej w Polsce – wylicza Ewa Wawro, prezes Fundacji „Galicja Vitis”. Założenie miejskiej winnicy to kolejne działanie władz miasta w stronę umocnienia pozycji Jasła, jako stolicy polskiego wina. Elementem wizerunkowym miasta jest już od kliku lat miniaturowa winnica posadzona na wjeździe do centrum miasta, na rondzie „Solidarności”.

UMJ

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków