Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Zachować dla przyszłych pokoleń

JDPP 26uż po raz szósty w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki na jasielskim cmentarzu przy ul. Zielonej organizowana jest kwesta. Fotorelacja

Samorządowców, nauczycieli, młodzież łączy w tych dniach jeden wspólny cel – kwestowanie na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza.
Renowacja zabytków cmentarnych od lat możliwa jest dzięki środkom przekazanym przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Miasto Jasło oraz przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza z pieniędzy zebranych podczas kwest. O celu tegorocznej zbiórki mówi Tomasz Kasprzyk, który od wielu lat związany jest ze Społecznym Komitetem Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza.

DPP 37

W tym roku zbieramy pieniążki na renowację pomnika nagrobnego przedstawiającego figurę Matki Boskiej Apokaliptycznej o dużej symbolice – mówi Tomasz Kasprzyk. Jest to Matka Boska, która stoi na globie ziemskim. Jedną stopą przygniata węża – symbol grzechu, a drugą półksiężyc symbolizujący czystość. Nagrobek opasany jest opaską fundamentową, a cały pomnik wykonany jest z piaskowca. Niestety upływający czas spowodował dużą destrukcję kamienia – dodaje Kasprzyk.
DPP 35

Tomasz Kasprzyk zaznacza, że ważnym przesłaniem dla mieszkańców Jasła, jest to, by traktować stare pomniki nagrobne jako wspólne dziedzictwo kulturowe, narodowe oraz przejaw więzi z dawnymi pokoleniami mieszkańców Jasła.
Powstały między 1790 a 1814 rokiem cmentarz ma wiele zabytkowych pomników, nagrobków oraz neogotycką kaplicę cmentarną z 1862 roku. Jest to miejsce szczególne, związane z dziejami Jasła i ziemi jasielskiej.
Zdaniem burmistrza miasta Jasła udział w kweście wynika z potrzeby serca i poczucia odpowiedzialności za wspólną przeszłość.

DPP 61

Anna Dziura

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków