Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

XI Pielgrzymka Strażaków do Bazyliki Najświętszej Maryi Panny z La Salette w Dębowcu

miastojaslo.pl934W niedzielne popołudnie 12 maja odbyła się XI pielgrzymka strażaków-ochotników do bazyliki w Dębowcu. FOTORELACJA

Uroczystą mszę świętą w intencji strażaków i ich rodzin koncelebrowało kilku kapłanów. W bazylice modliło się wielu strażaków z powiatu jasielskiego, gorlickiego i strzyżowskiego, którzy przybyli wraz z pocztami sztandarowymi i członkami swoich rodzin. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz samorządowych, parlamentarzystów. Zgromadzeni wypraszali dla siebie i swoich bliskich potrzebne łaski.

miastojaslo.pl940


Homilię wygłosił ks. Bogdan Bogaczewicz.
Tymi, którzy dają świadectwo o Bogu, dają świadectwo o miłości Boga i drugiego człowieka – są strażacy (…) Ochotnicy, strażacy nieśli i niosą do dzisiaj pomoc potrzebującym. O potrzebie ich istnienia nie trzeba nikogo przekonywać. Staż pożarna jest postrzegana dzięki pracy przynoszącej konkretne efekty oraz ofiarności strażaków towarzyszącej wielu akcjom ratowniczym. I własnie ta służba znajduje uznanie społeczne i zasługuje na świętowanie (…) Dla niektórych jednostek przenikliwy dźwięk syreny alarmowej bez względu na pogodę i porę roku rozrywa ciszę nocy, czy też gwar dnia. Przerywa sen, pracę, przerywa odpoczynek strażaków ziemi jasielskiej śpieszącym z pomocą życiu i ludziom zagrożonym przez żywioły ognia, wezbrane wody, nawałnice burzowe i huragany, wypadki samochodowe czy chemiczne skażenia środowiska. Jest to niezwykle szlachetna służba (...) Wiele dobrego stało się udziałem mieszkańców powiatu jasielskiego dzięki ofiarnej służbie strażaków.
Kaznodzieja wspomniał też o zmarłych strażakach. Uczulał na pamięć, szacunek dla tych ludzi. Pokazał jak wielka, znacząca jest ich rola w społeczeństwie. Jak wiele dobrego niosą swoją postawą, zaangażowaniem. Często ryzykując własne życie ratują drugiego człowieka.
Co jest najważniejsze aby ratować ludzkie życie czy mienie? Wydawałoby się, ze sprzęt, wyszkolenie, taktyka czy lokalizacja, czyli to wszystko co nazywamy logistyką (…) Najważniejszy jest człowiek - mówił ks. Bogaczewicz

miastojaslo.pl953


Strażacy idą tam gdzie zawodzi sprzęt, gdzie kończą się możliwości, tam gdzie potrzebna jest pomoc, tam gdzie nadchodzi śmierć.
4 maja obchodzony jest w całej Polsce dzień strażaka. Święto tych, którzy pełnią niebezpieczną, pełną zagrożeń, ale i w swoisty sposób piękną służbę. Bo czyż może być coś piękniejszego w życiu człowieka, niż dawanie samego siebie bliźnim? Właśnie takie idee przyświecają strażakom. Idee te czerpane są bezpośrednio od patrona strażaków – świętego Floriana. Tak jak dawniej, tak i dzisiaj strażacy wierni swojej tradycji niosą pomoc i ratunek tam, gdzie jest on potrzebny. Jednostki ochotniczej straży pożarnej na terenie powiatu jasielskiego działają i rozwijają się już od przeszło 140 lat i mimo wielu wydarzeń w historii naszej Ojczyzny jednostki te przetrwały do dnia dzisiejszego i stanowią silne ogniwo w systemie bezpieczeństwa powszechnego naszej gminy i miast, czego dowodem są liczne akcje ratowniczo-gaśnicze. Współczesny świat zmusza do pośpiechu, wciąż gonimy za czymś, nie zawsze wiemy dokąd i dlaczego, nie dotrzegamy innych, ich potrzeb, obecności. Ten pośpiech niesie też wiele zagrożeń. To pięknie, że u podstaw strażackiej służby, jej początków leży troska o drugiego człowieka, jego życie, zdrowie i dorobek. Dzisiaj z dumą możemy spojrzeć na dorobek każdej z 98 funkcjonujących na terenie powiatu jasielskiego jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych i każdego strażaka, a jest nas prawie 4500 – dodał Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle druh Stanisław Święch

Na zakończenie wręczono medale najbardziej zasłużonym strażakom. Honorowy medal im. Bolesława Chomicza wręczono druhom: Dominikowi Durałowi oraz druhowi Jerzemu Sanokowskiemu.

miastojaslo.pl972


miastojaslo.pl983


Po raz drugi, za zasługi dla pożarnictwa druh Zygmunt Korczykowski otrzymał Złoty Medal, nadany przez Zarząd Główny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Druhowie: Kamil Faryj, Dawid Burda, Józef Marchewka, Przemysław Stygar zostali wyróżnieni Złotymi Medalami za zasługi dla pożarnictwa przez Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Rzeszowie. Brązowym medalem odznaczono druhów: Łukasza Raczkę, Marcina Krajewskiego, Krzysztofa Wiejowskiego, Krzysztofa Wojdyłę oraz Rafała Kuchtę.

miastojaslo.pl925


W czasie uroczystości towarzyszyła orkiestra dęta z dziesięcioletnią już tradycją.

 

 

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków