Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Wszyscy płacą, a segregowanie się opłaca

2Od 1 lipca 2013 roku w całej Polsce będzie obowiązywał nowy system odbioru odpadów komunalnych.

W nowym systemie to gminy będą odpowiadać za zbiórkę śmieci, a odpady od mieszkańców będą odbierane przez firmę wyłonioną w przetargu. Zgodnie z nowymi uchwałami wszyscy właściciele nieruchomości zostaną objęci obowiązkowym systemem odbierania odpadów i będą rozliczać się z gminą. Dzięki temu nie będzie „opłacało się” wyrzucanie odpadów do lasu. Ustawa kładzie duży nacisk na selektywną zbiórkę odpadów, dlatego osoby segregujące odpady będą płacić niższe rachunki.

1


- Zaproponowaliśmy mieszkańcom większe zróżnicowanie opłat za odbiór opadów w przypadku ich segregowania. Mieszkaniec będzie płacił mniej za wywóz śmieci, jeżeli będzie je segregował – zaznacza Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła. W przypadku zbierania odpadów w sposób selektywny opłata od osoby zamieszkałej na danej nieruchomości wynosić będzie 9,75 zł miesięcznie (3,25 zł od osoby uczącej się w systemie dziennym poza terenem miasta Jasła). Jeśli mieszkaniec zadeklaruje, że nie będzie segregował śmieci opłata ta od osoby zamieszkałej na danej nieruchomości wynosić będzie 13 zł miesięcznie (4,33 zł od osoby uczącej się w systemie dziennym poza terenem miasta Jasła). Do nowego systemu musiały dostosować się wszystkie gminy w Polsce. Podajemy kilka stawek obowiązujących w sąsiednich miastach: Sanok – 12,50 zł (segregowane) i 16 zł (niesegregowane), Krosno – 9 zł (segregowane) i 13,50 zł (niesegregowane), Przemyśl – 11 zł (segregowane) i 15 zł (niesegregowane). Warto podkreślić, że cena za odbiór śmieci uzależniona jest od ceny, którą zaoferują firmy przystępujące do przetargu na odbiór śmieci.
Zgodnie z nowymi przepisami opłata ta obejmować ma koszty odbioru odpadów, ich transport oraz zagospodarowanie na regionalnej instalacji. W przypadku Jasła śmieci muszą być wywożone do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów w Krośnie. - Dziękuję wszystkim klubom radnych Rady Miejskiej Jasła, a zarazem każdemu radnemu z osobna, za to, że dla dobra mieszkańców potrafili porozumieć się ponad podziałami i przyjęli wspólne stanowisko w sprawie nowego systemu gospodarki odpadami – powiedział na zakończenie obrad sesji, burmistrz Jasła.

UM Jasło

 

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków