Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

Wiceminister sprawiedliwości w Jaśle. Edukacja prawna młodzieży

1Wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn gościł 14 bm. w Jaśle. W I LO wygłosił wykład „Świadomy swych praw obywatel”, inaugurując w ten sposób program edukacji prawnej jasielskiej młodzieży na szczeblu szkół ponadgimnazjalnych, znakomicie wpisujący się w koncepcję Jasło – Miasto Wiedzy.

Przedstawiciel rządu RP spotkał się również z burmistrzem Jasła Andrzejem Czerneckim, radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Dariuszem Sobierajem, wicestarostą powiatu jasielskiego Franciszkiem Miśkowiczem i wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Jasielskiego Grzegorzem Persem.

Program edukacji prawnej w szkołach realizuje Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z partnerami: Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Krajową Radą Radców Prawnych i Stowarzyszeniem Sędziów „Themis”. Jego głównym celem jest zwiększenie znajomości prawa wśród młodego pokolenia Polaków, a spotkania z uczniami odbywają się pod hasłem „Świadomy swoich praw obywatel”. Pierwsze zajęcia z zakresu edukacji prawnej w Jaśle odbyły się w czerwcu br. w Gimnazjum nr 2 (ZSM nr 3). Gościem specjalnym zorganizowanej wówczas konferencji, inicjującej program edukacji prawnej młodzieży w województwie podkarpackim, również był wiceminister Wojciech Węgrzyn, rodowity jaślanin, absolwent „Leszczyńskiego”.
- Program realizujemy w całej Polsce. Adwokaci, radcy prawni, prokuratorzy, sędziowie przychodzą do szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, gdzie prowadzą lekcje z zakresu prawa. Oczywiście pro bono a więc bezpłatnie. Chcemy również, aby młodzież zawitała niejako do sądów. Oczywiście nie w czasie rozpraw, ale żeby zobaczyła jak wygląda sala rozpraw, sędzia w todze, zapoznała się z rolą procesową stron, poznała zasady zachowania w sądzie, bo to jest bardzo ważne – powiedział 14 listopada, w Urzędzie Miasta w Jaśle, podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn. - Stan wiedzy prawnej w naszym społeczeństwie jest bardzo niski. Nie sięgamy, mimo że mamy możliwość do internetu, który jest dobrym źródłem wiedzy o zagadnieniach prawnych. Chcemy, żeby te lekcje prawa były dla młodzieży bodźcem do sięgania po wiedzę prawną, ponieważ ludzie mający większą świadomość prawną łatwiej radzą sobie w dorosłym życiu.
Podczas spotkania z licealistami wykładowca mówił m.in. o tym, jak wiele problemów powstaje w wyniku pochopnego zawarcia umowy. - Jeżeli podpisujecie umowę, przeczytajcie wielokrotnie, jeżeli nie rozumiecie – skorzystajcie z wiedzy fachowego pełnomocnika – mówił. - Dzięki działaniom Ministerstwa Sprawiedliwości i rządu wprowadzone zostały zmiany, które zwiększyły zdecydowanie liczbę adwokatów i radców prawnych. Pomoc prawna jest zdecydowanie większa niż to było 10 a nawet 5 lat temu.
Ministerstwo Sprawiedliwości, jak powiedział Wojciech Węgrzyn dąży do tego, żeby zajęciami z wiedzy prawniczej objąć jak największą liczbę młodzieży, zwłaszcza, że zgłosiło się tysiące wykładowców, gotowych przekazywać ją pro bono. Edukacja obejmuje podstawowe elementy z zakresu prawa cywilnego, rodzinnego, karnego, funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości, sądu, prokuratury, kancelarii, sporządzania umów. - Chcemy stworzyć bazę, która przyda się każdemu młodemu obywatelowi – stwierdził wiceminister.

1


Program Ministerstwa Sprawiedliwości będzie wdrażany w szkołach ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego. - Dyrektorzy wszystkich szkół będą mieli możliwość zgłosić się do programu i zapraszać różne osoby związane z działalnością wymiaru sprawiedliwości, ale także usługami prawnymi aby młodzież mogła skorzystać bezpośrednio z ich wiedzy, podnosząc swoją świadomość prawną w tym zakresie, o którym mówił minister – zapewnia wicestarosta jasielski Franciszek Miśkowicz.
Program edukacji prawnej młodzieży, jak podkreśla burmistrz Jasła Andrzej Czernecki, świetnie wpisuje się w koncepcję Jasła – Miasta Wiedzy. - W dzisiejszym świecie praktycznie już trudno sobie poradzić bez prawnika. Dlatego cieszę się, że jasielscy uczniowie zostaną objęci programem edukacji prawnej. To na pewno ułatwi im radzenie sobie w życiu - stwierdził burmistrz.
Podczas spotkania wiceministra sprawiedliwości z burmistrzem oraz Dariuszem Sobierajem, Franciszkiem Miśkowiczem i Grzegorzem Persem rozmawiano m.in. o programach, z których Jasło i powiat jasielski mogłyby pozyskać środki finansowe.
- Omówiliśmy proponowaną listę indykatywną, sporządzoną przez zarząd województwa podkarpackiego, która będzie konsultowana z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego. Są w niej konkretne propozycje dotyczące Miasta Jasła i powiatu jasielskiego – powiedział po spotkaniu Dariusz Sobieraj, radny wojewódzki.
Samorządy jasielskie mają szansę na uzyskanie dofinansowania m.in. na: budowę nowego bloku operacyjnego dla szpitala powiatowego (10 do 15 mln zł), rozwój lądowiska helikopterów dla szpitalnego oddziału ratunkowego (ok. 10 mln zł z funduszy unijnych) oraz ochronę zdrowia. - Są 4 programy prozdrowotne dla województwa podkarpackiego, dotyczące: onkologii, kardiologii, chorób wieku dziecięcego, i ochrony zdrowia psychicznego, a przecież w Jaśle jest oddział psychiatryczny. Na kilka oddziałów w województwie proponujemy 60 mln zł. Myślę, że powiat jasielski też powinien z tego skorzystać – mówił D. Sobieraj, dodając, że miasto aplikuje również o środki z programów dotyczących dróg, kultury i sztuki, m.in. jest beneficjentem – sprawozdawcą programu z zakresu ochrony kultury dla Jasła, Krosna i Sanoka, którego wartość wynosi około 70 mln zł. Kolejny program, to program ochrony przeciwpowodziowej Wisłoki o wartości 100 mln zł. - Podejmujemy z burmistrzem Andrzejem Czerneckim oraz starostą, wicestarostą i radnymi, wszelkie starania, aby możliwe do pozyskania pieniądze z nowej perspektywy finansowej nie przepadły. Między innymi bardzo staraliśmy się o to, aby Jasło zostało włączone do tzw. MOF-u, czyli Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego, bo w tej strefie będzie łatwiejszy dostęp do funduszy unijnych. Tak naprawdę Jasło i Krosno, z firmą Nowy Styl pomiędzy nimi i możliwością usytuowania w tym rejonie innych firm, to jeden Miejski Obszar Funkcjonalny.
- Chciałbym podziękować Dariuszowi Sobierajowi. To jest osoba, która nas ogromnie wspiera w walce o pozycję Jasła w strategii województwa i staraniu się o środki z nowej perspektywy finansowej. Są duże szanse, żebyśmy zostali zauważeni jako miejsce, które jest potencjalnym biegunem wzrostu na tyle ważnym, że środki w RPO będą dla Jasła przeznaczone – powiedział burmistrz Andrzej Czernecki.

 

UMJ

 

Poinformuj nas