Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Telewizja Obiektyw. Z kamerą wśród... najlepszych.

cds historia.Still009Po raz 10, a więc jubileuszowy, ogłoszono konkurs "To nas dotyczy", w którym udział biorą telewizje lokalne.

Przedmiotem oceny jury w tym konkursie są filmy, które powstały właśnie w małych, lokalnych stacjach. Choć zaznaczyć tu należy, że w tym przypadku "małe" to pojęcie względne. Istotą konkursu jest pokazanie dorobku tych twórców, którzy swoją pasję rozwijają i kontynuują nie w wielkich ośrodkach telewizyjnych i przy wielomilionowej widowni, ale często z dala nawet od większych miast. "Moja mała ojczyzna", "Nie ma dzieci - są ludzie" oraz "Nowe życie starej "duszy" to trzy kategorie, które stanowią tegoroczną formułę konkursu. Przyznana zostanie także Nagroda Publiczności - za krótką formę telewizyjną. Do pierwszego etapu, w sumie, zgłosiło się 47 stacji lokalnych i regionalnych, nadających swoje programy w sieciach operatorów kablowych zrzeszonych w Polskiej Izbie Komunikacji Elektronicznej. Jury po obejrzeniu wszystkich 189 materiałów wyłoniło 30 najlepszych, czyli po dziesięć produkcji dla każdej z kategorii. Wśród kryteriów oceny znalazły się m.in. dobór tematu, wartość przekazu i realizacja. Finalistów pierwszego etapu wyłoniła trzyosobowa komisja w składzie: Halina Godecka z Fundacji Akademia Mediów, Juliusz Marek ze Stowarzyszenia Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne oraz Ewa Michalska z Polskiej Izby Komunikacji Elektronicznej. W kolejnym etapie jurorom przewodniczyć będzie producent filmowy i telewizyjny Krzysztof Grabowski. Do składu dołączy również Ewa Gadomska- Dyrektor Departamentu Regulacji KRRiT, Jerzy Krzysztof Czerwiecki- Dyrektor Agencji Produkcji Audycji Informacyjnych oraz Andrzej Mikołajczyk- dziennikarz i wykładowca Uniwersytetu Lubelskiego.

cds historia.Still011Podobnie, jak w poprzednich latach, krośnieńska Telewizja Obiektyw także zgłosiła swojego kandydata do nagrody. Film "Historia produkcji szkła w Krośnie" zyskał uznanie w oczach komisji i został zakwalifikowany do dziesiątki najlepszych filmów w kategorii NOWE ŻYCIE STAREJ "DUSZY". "Gromadzenie materiałów potrzebnych do realizacji filmu trwało ponad rok" - mówi Prezes Tv Obiektyw Bogdan Miszczak. "W poszukiwaniu zdjęć "przekopaliśmy" archiwa TVP i Filmoteki Narodowej. Ale nie udałoby się nam także, gdyby nie pomoc kilku instytucji, w tym Muzeum Podkarpackiego i osób prywatnych, które udostępniły nam swoje zbiory zdjęć i podzieliły się posiadaną wiedzą. Sukces, jakim jest zauważenie tego filmu przez jurorów i zakwalifikowanie go do dalszego etapu, jest też sukcesem tych wszystkich, którzy pomogli nam na którymkolwiek etapie realizacji".

cds historia.Still008Zdaniem komisji konkursowej telewizje lokalne kreują swoją własną drogę na medialnym rynku, tworząc tym samym atrakcyjny produkt dla lokalnego widza. "Jakość techniczna materiałów filmowych zgłoszonych do konkursu pozostaje nadal na dobrym poziomie. Wyrównany jest również poziom merytoryczny i realizatorski. Z satysfakcją należy odnotować, że uczestnicy konkursu dobrze wyczuwają potrzebę lokalności swoich telewizji . Pojawiły się ciekawe i indywidualne tematy, charakterystyczne dla poszczególnych regionów Polski" - taki wniosek pojawił się w notatce z I etapu konkursu, wysłanej do redakcji, które zgłosiły swoje materiały.
Prawdziwe emocje zaczną się jednak dopiero teraz. W każdej kategorii bowiem nagrodzone zostaną tylko 3 najlepsze filmy. Zwycięzcom wręczone zostaną statuetki Kryształowego Ekranu. Prezes Miszczak po cichu liczy na dołożenie do kolekcji kolejnego sukcesu. TV Obiektyw była bowiem w poprzednich edycjach konkursu już dwukrotnie nominowana do najlepszej 10, a na redakcyjnej półce jest także statuetka, o którą znów powalczy kolejny film. "Do wzięcia" jest także Nagroda Publiczności. Ta zostanie przyznana z uwzględnieniem kryterium popularności danego filmu czy materiału wśród widzów programu "To nas dotyczy", nadawanego w stacji TVR dostępnej w technologii satelitarnej. Produkcje kandydujące do Nagrody Publiczności prezentowane są przez miesiąc, począwszy od 10 marca.
Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas uroczystej konferencji planowanej na 23-go kwietnia w Toruniu.

Maciek Maj

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków