Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa

Ruszył Praktyczny Kurs WiniarstwaW ostatni weekend ruszył Praktyczny Kurs Winiarstwa, sztandarowy projekt Podkarpackiej Akademii Wina w Jaśle, której założycielem jest Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa "Galicja Vitis". Partnerem organizacyjnym i finansowym Podkarpackiej Akademii Wina jest Miasto Jasło.

Wszystkie działania szkoleniowe PAW, również Praktyczny Kurs Winiarstwa, nie są działaniami komercyjnymi nastawionymi na zysk. Dzięki wsparciu finansowemu samorządu Jasła, szkolenia mogą być wyceniane poniżej kosztów organizacyjnych, co w znaczącym stopniu zwiększa dostępność działań prowadzonych PAW. – Jestem przekonany, że Akademia Wina to znakomity sposób na promocję Jasła. Dzięki takim działaniom jesteśmy rozpoznawani w całej Polsce, już nie tylko jako miejsce, gdzie odrodziło się winiarstwo polskie, ale także jako miejsce, gdzie w profesjonalny sposób przekazuje się wiedzę o zakładaniu i pielęgnacji winnicy – mówił podczas inauguracji kursu Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Praktyczny Kurs Winiarstwa jest dedykowany w pierwszej kolejności posiadaczom winnic, a także osobom, które w najbliższym czasie zamierzają założyć taką uprawę i zająć się produkcją win gronowych. Celem Kursu jest wykształcenie winiarzy praktyków, którzy poradzą sobie samodzielnie z uprawą winnicy i wyrobem wina na profesjonalnym poziomie. – W naszej ofercie szczególny nacisk kładziemy na praktyczne przygotowanie uczestników do zawodu winiarza. Teoria, której oczywiście nie zabraknie, będzie przygotowaniem do zajęć praktycznych w winnicy i przetwórni, a tego najbardziej potrzebują przyszli winiarze – mówi Ewa Wawro, prezes Fundacji Galicja Vitis.

DSCN2431

Roczny kurs zakończy się egzaminem, podczas którego każdy z uczestników będzie musiał zaprezentować samodzielnie zrobione wino. Kurs obejmuje łącznie 320 godzin wykładów, podzielonych na 20 zjazdów weekendowych (po 16 godzin każdy), z czego niemal połowę będą stanowić zajęcia praktyczne, odbywające się w winnicy i winiarni. Program kursu jest przystosowany do cyklu wegetacyjnego winorośli i sezonowego cyklu produkcji wina, aby jego uczestnicy mogli w praktyce przećwiczyć wszystkie zabiegi w winnicy i etapy wyrobu wina. Na potrzeby Kursu zostanie udostępniona winnica doświadczalna o powierzchni 1 ha oraz profesjonalna przetwórnia o powierzchni 220 m2 z zapleczem socjalnym, sanitarnym oraz laboratorium. Wykłady teoretyczne odbywać będę się w Pałacu Sroczyńskich w Jaśle (siedziba Medyczno - Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego).

DSCN2515

- Dziękujemy uczestnikom kursu za zainteresowanie naszą ofertą, a władzom miasta za partnerskie wsparcie tego ambitnego projektu. Dołożymy wszelkich starań i zadbamy o najwyższy poziom szkoleń, po to by absolwenci kursu mogli zdobytą wiedzę wykorzystać w prowadzeniu winnicy i produkcji wina – podkreśla Roman Myśliwiec, główny pomysłodawca przedsięwzięcia.

Praktyczny Kurs Winiarstwa będzie stałą, coroczną ofertą Podkarpackiej Akademii Wina. Informacje dotyczące PAW i Praktycznego Kursu Winiarstwa znaleźć można także na stronie akademiawina.org

Organizatorzy

50000 Pozostało znaków