Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

"Rio w Tarnowcu". Kolejne Światowe Dni Młodzieży!

Rio w TarnowcuW sobotę, 27 lipca 2013 w Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu k. Jasła odbyło się modlitewne spotkanie w duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem oraz młodzieżą zgromadzoną na Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii. FOTORELACJA

Uroczystości przewodniczył Ordynariusz diecezji rzeszowskiej ks. bp Jan Wątroba. 

Radość jaka płynie z wiary widać tutaj. Jesteśmy rozmodleni, rozśpiewani i razem budujemy swoją wiarę. To wspaniałe, że możemy tak jak Ci młodzi w Brazylii, w obecności papieża Franciszka wspólnym śpiewem, modlitwą wychwalać Pana – mówiła Małgorzata, jedna z uczestniczek spotkania, która przyjechała z oazą z Berdechowa

"Rio w Tarnowcu".


"Rio w Tarnowcu".


Spotkanie młodych w Tarnowcu rozpoczęło się o godzinie 15.00 od uroczystego zawiązania wspólnoty. W programie tarnowieckiego spotkania znalazły się m.in. godzina świadectw, katecheza, uroczysta msza święta pod przewodnictwem ordynariusza diecezji rzeszowskiej bp. Jana Wątroby oraz Apel Jasnogórski. Młodzi ludzie modlili się na placu przed Sanktuarium.
Czekaliśmy na ten dzień z utęsknieniem. Cieszę się, że tu jesteśmy – powiedział nam Łukasz, jeden z animatorów oazowych.
Tematem Światowych Dni Młodzieży jest ,,Idźcie i nauczajcie wszystkie narody”.

"Rio w Tarnowcu".


,,Jezus wzywa nas do aktywności mówiąc: Wstań i idź nauczając wszystkie narody, że Jezus Chrystus Zmartwychwstał, że On żyje (…) Jezus daje nam konkretne zadanie do realizacji, abyśmy szli i nauczali, abyśmy stali się świadkami Jezusa Chrystusa. Przed chwilą wysłuchaliśmy niesamowitych świadectw. Kochani, niech nikt Wam nie wmówi takiej rzeczy, że młody człowiek dzisiaj nie potrafi mówić o Jezusie, że młody człowiek musi być cwaniakiem. Nieprawda! Młody człowiek może być kapitalnym chłopakiem, kapitalną dziewczyną, dlatego, że w jego sercu mieszka Jezus Chrystus. Dlatego, że On spotkał Boga w swoim życiu. Temat Światowych Dni Młodzieży mówi, by zaskoczyć wszystkich i zacząć przyznawać się do Jezusa Zmartwychwstałego. Zacznij być świadkiem Jezusa (…) Jeśli zaczniesz przyznawać się do Jezusa Chrystusa, dopiero wtedy zaczniesz zmieniać świat, bo będziesz nadawał mu smak” – mówił ksiądz Piotr Gnat podczas katechezy.

"Rio w Tarnowcu".


Przed ołtarzem polowym postawionych zostało sześć pochodni. Symbolizowały one patronów Światowych Dni Młodzieży. Podczas wyjątkowej modlitwy wiernych przywoływano patronów, których symbolizowały konkretne rekwizyty procesyjnie wnoszone przed ołtarz.

"Rio w Tarnowcu".


Sześć pochodni, sześciu patronów, sześć symboli:

1. Chełm – symbol świętego Sebastiana, który wyróżnił się wielką odwagą i miłością do Chrystusa; żołnierz i męczennik za wiarę
2. Tabletki – symbol świętego Antoniego, franciszkanina – wysłannik pokoju i miłosierdzia
3. Kwiaty – symbol błogosławionego Jana Pawła II - twórca Światowych Dni Młodzieży; Papież Młodych, oddany Chrystusowi i Maryi
4. Podarte ubranie – symbol błogosławionego Piotra Jerzego Frassati, „płonącego miłością do ubogich i Kościoła”
5. Białe prześcieradło – symbol błogosławionej Laury Vicuña – „męczennicy czystości”
6. Miecz – symbol świętego Jerzego - ,,zwyciężającego zło”

"Rio w Tarnowcu".


"Rio w Tarnowcu".


Nowy Ordynariusz diecezji rzeszowskiej bp Jan Wątroba w swojej homilii zwrócił uwagę na ideę Światowych Dni Młodzieży. ,,Przyjdźcie, a potem idźcie. W życiu każdego chrześcijanina, każdego ochrzczonego tak naprawdę liczą się dwa słowa: przyjdź i idź. W nich wyraża się cały dynamizm, entuzjazm chrześcijaństwa. Najpierw przyjdź - Jezus woła, zaprasza: Przyjdźcie do mnie wszyscy. Jezus wychodzi pierwszy i nawołuje by się spotkać z nim. Chrześcijaństwo zaczyna się od spotkania. Spotkanie z Jezusem – to jest początek” – mówił biskup podczas homilii do zgromadzonych.

"Rio w Tarnowcu".


"Rio w Tarnowcu" zgromadziło młodych ludzi, którzy nie mogli pojechać do Brazylii, a chcieli przeżywać wspólnie Światowe Dni Młodzieży, a nie tylko oglądać relacje mediów ze spotkania papieża z młodzieżą z całego świata.

Anna Dziura

 

Poinformuj nas