Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Razem zmienimy Jasło! Wspólnie damy radę!

IMG 8469Do niedawna byli przeciwnikami politycznymi, teraz stali się przyjaciółmi. Przez lata dzieliły ich nieprozumienia i waśnie spowodowane odmiennymi poglądami na zarządzanie miastem. Teraz działają wspólnie, zjednoczyła ich wspólna idea „Samorząd ponad podziałami” i podjęcie wszelkich działań pod hasłem „Razem zmienimy Jasło”.

Wciąż rosnące rozgoryczenie i niezadowolenie mieszkańców z sytuacji społeczno-gospodarczej w Jaśle, brak spójnej, dobrze wypracowanej strategii rozwoju miasta, dającej realne szanse na wyprowadzenie miasta z pogłębiającej się zapaści, sprawiły, że liderzy zwalczających się do niedawna ugrupowań społecznych i politycznych, postanowili działać razem. Są przekonani, że tylko tą drogą nasze miasto będzie można wyprowadzić z impasu.

IMG 8473


Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami tworzą doświadczeni samorządowcy: przewodniczący Międzyzakładowej Komisji Porozumiewawczej „Solidarność” z 1980 roku Andrzej Kachlik, znany działacz SLD Adam Kozak, bezpartyjny o lewicowych poglądach Janusz Przetacznik i Tadeusz Górczyk, były internowany, zdecydowanie człowiek prawicy. Są zdeterminowani w działaniu i postanowili, że razem przystąpią do tworzenia Komitetu Wyborczego Wyborców pod nazwą „Porozumienie Samorządowe Ponad Podziałami” i razem wezmą aktywny udział w wyborach samorządowych w dniu 16 listopada 2014 r.
- Chcemy w ten sposób dać jednoznaczny przekaz, że odrzucamy prywatne animozje i urazy, bo sytuacja Jasła jest bardzo zła, żeby nie powiedzieć dramatyczna. Dajemy przykład, że dla dobra naszego miasta można i należy wznieść się ponad istniejące podziały i budować podwaliny koalicji dla poszukiwania rozwiązań przezwyciężających fatalne, z punktu widzenia przyszłości Jasła, trendy. Deklarujemy otwartość na każde środowisko, któremu leży na sercu dobro naszej małej ojczyzny - podkreśla Tadeusz Górczyk, lider Stowarzyszenia Porozumienie Samorządowe Podkarpacia. - Niezależnie od naszych poglądów i zdecydowanie różnych życiorysów, jesteśmy zgodni co do oceny sytuacji Jasła oraz kierunków niezbędnych zmian. Jednomyślnie wyraziliśmy naszą determinację w zabiegach o stworzenie szerokiej koalicji „ponad podziałami” dla przełamania stagnacji i powrotu naszego miasta na drogę rozwoju – zaznacza T.Górczyk.

IMG 8432


Zdaniem koalicjantów każdy mieszkaniec Jasła powinien, w imię wspólnej walki o lepsze jutro dla Jasła, poczuć, jak ważną rolę odgrywa on sam w kreowaniu przyszłości naszego miasta.
- Przestańmy być biernym i posłusznym społeczeństwem, bezkrytycznie przyjmującym wszelkie poczynania władzy, bezpośrednio nas dotyczące. Zacznijmy być społeczeństwem, które w pełni świadome swych praw wnikliwie, kompetentnie i rzetelnie ocenia działalność wyłonionej przez siebie w demokratycznych wyborach władzy. Musimy czuwać, aby realizacja obietnic i deklaracji wyborczych odbywała się z poszanowaniem prawa, zdrowego rozsądku oraz reguł ekonomii. W naszych budżetach domowych te zasady są niepodważalne. Budżet miasta jest niczym innym, jak wspólnym budżetem domowym jego mieszkańców. Dlatego też każdy z nas ma prawo i obowiązek wymagać, by publiczne pieniądze, pochodzące z naszych podatków, były wydawane w sposób równie racjonalny, jak wydawane są w naszych domach – mówi Janusz Przetacznik, lider Stowarzyszenia Razem Zmieniajmy Jasło. - Zróbmy wszystko, aby wyborcze programy nie były tylko tezami, ale stały się konkretnymi programami, które pozwolą uruchomić dodatkowe miejsca pracy i zachować dotychczasowe. Głęboko w to wierzę, że można tego dokonać, ale tylko razem, szukając wspólnej płaszczyzny działania dla wszystkich środowisk naszego miasta, samotna walka była i jest skazana na porażkę. Poprzyjmy kompetentnych i twórczych ludzi, a nie figurantów i demagogów walczących wyłącznie o własne ego i dietę radnego.

IMG 8466


O konieczności podjęcia wspólnych działań i zamierzeń, które służyć będą całemu społeczeństwu Jasła, przekonany jest także Adam Kozak, lider SLD w regionie jasielskim. - Od wielu lat, jako reprezentant szeroko rozumianego środowiska lewicowego, postulowałem, aby nawiązać porozumienie pomiędzy poszczególnymi ugrupowaniami politycznymi, społecznymi i gospodarczymi w naszym mieście. Niestety, podejmowane próby zawsze kończyły się niepowodzeniem. Teraz się udało - mówi A.Kozak. - Dla mnie już sama nazwa – Ponad Podziałami - jest nazwą historyczną. Podziały, które były kiedy siadaliśmy do pierwszych rozmów, szybko zniknęły. Do dziś różnimy się w podejściu do mniej lub bardziej ogólnych spraw, ale tylko w kwestiach nie związanych z Jasłem. Podczas dyskusji nagle okazało się, że my na wszystkie ważniejsze sprawy w mieście, czyli infrastruktura, oświata, szkolnictwo, sprawy biznesu i przedsiębiorczości, mamy wspólne zdanie. Głęboko wierzę w to, że osiągniemy sukces, ponieważ nam wszystkim zależy na dobru naszego miasta, wszyscy jesteśmy lokalnymi patriotami, wszyscy wywodzimy się z Jasła. Jesteśmy z determinowani, aby dołożyć wszelkich starań i iść na współpracę z wszystkimi ludźmi, którym, tak jak nam, leży na sercu dobro naszego miasta.
Koalicjanci zapowiadają, że prowadzona przez nich kampania wyborcza, do której już się przygotowują, prowadzona będzie z klasą i dobrym smakiem, choć nie będzie pozbawiona gorzkich ocen czy analiz, które mają posłużyć do wypracowania realnego programu.
- Mam nadzieję, że po wyborach będziemy mogli chodzić spokojne po ulicach naszego miasta, będziemy mogli spojrzeć mieszkańcom w oczy, bo wiem, że naszą kampanię nie będziemy prowadzić przeciwko nikomu. Będzie to kampania pozytywna i merytoryczna. Będziemy pokazywać tylko te działania, które są realne i które będziemy mogli zrobić dla naszego miasta, a nie głosić puste deklaracje i wyborcze frazesy – dodaje Andrzej Kachlik, pierwszy burmistrz Jasła i założyciel ugrupowania KWW „Jaślanie” w ubiegłej kadencji.

Oficjalne przyjęcie i podpisanie tez programowych porozumienia odbyło się 21 sierpnia. Poprzedziły je kilkumiesięczne rozmowy i prace nad ich przygotowaniem.

Mariola Mazur

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków