Black frider tworzenie stron internetowych Jasło

Ratujemy zabytki Starego Cmentarza w Jaśle

IS DPP 0063Samorządowców, nauczycieli, harcerzy i młodzież jako co roku w Jaśle połączył jeden wspólny cel – udział w listopadowej kweście na rzecz ratowania zabytków Starego Cmentarza przy ul. Zielonej. FOTORELACJA

Od lat renowacja zabytków Starego Cmentarza jest możliwa dzięki środkom przekazywanym przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu, Miasto Jasło oraz przez Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza z pieniędzy zebranych podczas kwest.
Tomasz Kasprzyk, osoba związana ze Społecznym Komitetem Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza informuje nas, że środki z tegorocznej kwesty zostaną przeznaczone na renowację nagrobka prof. Andrzeja Karpińskiego pierwszego dyrektora jasielskiego gimnazjum i jego żony Wilhelminy z domu Stadnik.
- Kwestujemy piąty raz. Zbieramy pieniążki na pomnik nagrobny prof. Andrzeja Karpinskiego. W 145-tą rocznicę założenia liceum, wolą Społecznego Komitetu Ochrony i Renowacji Zabytków Starego Cmentarza postanowiono pieniądze z kwesty przeznaczyć na remont tego pomnika nagrobnego.

IS DPP 0037


Z inicjatywy senator Alicji Zając, burmistrza miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego, przy wsparciu finansowym Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i wkładem pieniężnym z budżetu miasta Jasła będzie również odnowiona figura św. Magdaleny na grobie Lazarowiczów.
- Piękna w klasycystycznym duchu postać św. Magdaleny opartej na ułamku skalnym. Prawdopodobnie płacząca. Ma bardzo duże wartości artystyczno-rzeźbiarskie. Jedna z ładniejszych figur jasielskiego cmentarza – informuje Tomasz Kasprzyk. W tej chwili znajduje się ona w pracowni konserwatorskiej, być może jeszcze w tym roku uda się ją postawić - dodaje

IS DPP 0054


Powstały między 1790 a 1814 rokiem cmentarz ma wiele zabytkowych pomników, nagrobków i grobowców oraz murowaną neogotycką kaplicę cmentarną z 1862 roku. Jest to miejsce szczególne, związane z dziejami Jasła i ziemi jasielskiej.

IS DPP 0017


Udział w kweście zdaniem burmistrza miasta jednoczy mieszkańców Jasła, wynika także z potrzeby serca i poczucia odpowiedzialności za wspólną przeszłość.
- Kwesta na rzecz jasielskiego starego cmentarza, na rzecz ochrony pamięci naszych poprzednich pokoleń jest doskonałym momentem do tego, żebyśmy się wszyscy poczuli taką dużą wspólnotą, a mieszkańcy w dniu dzisiejszym są tego dowodem – mówił burmistrz Jasła Andrzej Czernecki

IS DPP 0027


Dzięki kwestom zabytki, które na skutek czasu niszczeją można odnowić. Tegoroczna zbiórka gromadzi całe rodziny, które według kwestujących harcerzy chętnie wrzucają pieniądze.
- Jesteśmy dumni, że możemy pomagać w tak szczytnym celu. Ogólnie mieszkańcy miasta bardzo są hojni i wrzucają duże ilości pieniędzy. Stoimy tutaj od godziny ósmej do dwunastej po cztery, pięć osób – mówili kwestujący harcerze: Ola, Damian i Szymon

IS DPP 0029


Z wcześniejszych takich zbiórek udało się wykonać kilka najpilniejszych prac związanych z ratowaniem zabytków. Odrestaurowano cztery pomniki nagrobne: Figurę św. Jana Ewangelisty z 1879 roku, Piętę na grobie Wojciecha Pietrzyckiego z początku XX w., Nagrobek rodziny Kleczkowskich z połowy XIX w., Pomnik nagrobny Romualda Palcha z początku XX w.
Odwiedzający cmentarz tegoroczną kwestę traktują jako obowiązek wspomagania i ratowania tego co zniszczone, a co ma w sobie zapisaną historię.

Anna Dziura

Komentarze obsługiwane przez CComment