Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Jasielszczyzna zna polszczyznę! Dyktando 2013

IS DPP 0031Promowanie zainteresowania językiem ojczystym to główne założenia regionalnego dyktanda realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach projektu „POLSKI! PO-WIEDZ TO!” FOTORELACJA

Rada Języka Polskiego i Narodowe Centrum Kultury wraz z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego uznali, że warto systematycznie zajmować się działaniami językowymi i kolejny raz zorganizowano program ,,Polski dodaj do ulubionych”.

IS DPP 0019


Ortograficzna łamigłówka z 29 października, autorstwa Aleksandry Dacyl spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Wielu miłośników polszczyzny miało okazję spróbować swoich sił i sprawdzić wiedzę ortograficzną. Niektórzy przybyli po raz pierwszy, inni po raz kolejny. Wszyscy jednak po to, by poddać próbie znajomość zawiłości języka polskiego.
Małgorzata Piekarska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaznaczyła, że niezwykle ważne jest sprawne posługiwanie się językiem polskim.
Wszyscy popełniamy błędy, nie jesteśmy od tego wolni, ale starajmy się wspólnie zwracać uwagę na poprawność języka polskiego i uczmy się go. Bez czytania dobrych tekstów, bez uczenia się nie ma efektów. Dobre pisanie wymaga wysiłku oraz szacunku dla języka ojczystego. Temu właśnie służą nasze działania. Najważniejsze jest przekonanie, że trzeba próbować i mierzyć się z różnymi zadaniami – mówiła dyrektor biblioteki
Ten rodzaj zabawy językowej pozwolił uczestnikom sprawdzić siebie. Dla jednych łatwe, dla innych trudne stało się to wyzwanie. 

dyktando


Biegłość ortograficzną oceniano w czterech kategoriach: uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych, gimnazjaliści, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz osoby dorosłe. 

Dyktando było zaskakujące pod względem elementów regionalnych, jak i pod względem zawartych słów podchwytliwych. Na pewno nie było to dyktando łatwe. Myślę, że jak każdemu zdarzyło mi się popełnić kilka błędów. Ogólnie jestem zadowolony – powiedział jeden z uczestników dyktanda

IS DPP 0031


Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Patronat medialny sprawował m.in. jasielski portal informacyjny miastojaslo.pl

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków