Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Podkarpaccy farmaceuci spotkają się w mieście Łukasiewicza

konferencja - aptekaCo można zrobić, aby starsi ludzie lepiej przestrzegali zaleceń lekarskich? Jakie zagrożenia niesie wielolekowość, a jakie niesystematyczne przyjmowanie leków? Jaka jest rola farmaceutów w starzejącym się społeczeństwie? To pytania, na które odpowiedzą uczestnicy konferencji pt. „Apteka Łukasiewicza, czyli człowiek w centrum uwagi”, która odbędzie się 6 września w Jaśle.

Wydarzenie organizowane przez Urząd Miasta Jasła i Instytut Łukasiewicza wpisuje się w obchody 160. rocznicy powstania światowego przemysłu naftowego i gazowniczego. Jego podstawy stworzył… farmaceuta, Ignacy Łukasiewicz. Wynalazca lampy naftowej w latach 1857-1867 prowadził w Jaśle aptekę i równocześnie rozwijał przemysł wydobywczy. Był wzorowym pracodawcą, pionierem ubezpieczeń emerytalnych i filantropem troszczącym się o najsłabszych.

– Gdyby Łukasiewicz żył dziś, z pewnością angażowałby się w rozwiązywanie aktualnych problemów. Wielkim wyzwaniem dla polityki społecznej jest starzenie się społeczeństwa. Dlatego – pamiętając o dziedzictwie Łukasiewicza – podejmujemy tę kwestię podczas spotkania w Jaśle – mówi Maciej Zdziarski, prezes Instytutu Łukasiewicza i moderator konferencji.

Jednym z najpoważniejszych problemów w opiece nad starszymi pacjentami jest niestosowanie się do zaleceń lekarskich. Jednocześnie specjaliści zwracają uwagę na zagrożenia związane z nadmiarem lekarstw przyjmowanych przez seniorów. Na wrześniowej konferencji wystąpią naukowcy, lekarze i farmaceuci. O problemie wielolekowości i wielochorobowości w geriatrii opowie dr med. Alicja Klich-Rączka z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dr farm. Agnieszka Neumann-Podczaska z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przedstawi zagadnienie opieki farmaceutycznej na konkretnych przykładach, a prof. dr hab. Anna Izabela Brzezińska z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza omówi sposoby skutecznego komunikowania się z osobami starszymi. Dr hab. med. Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi opowie o przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych przez starszych pacjentów i o tym, jak lekarz i farmaceuta mogą wspomóc pacjenta pozostawionego sam na sam z terapią. Uczestnikiem spotkania będzie także dr farm. Wojciech Kuźmierkiewicz, prezes Zarządu Naukowej Fundacji Polpharmy. Fundacja od ponad dekady wspiera rozwój nauk farmaceutycznych i medycznych poprzez finansowanie badań naukowych oraz prowadzenie działań edukacyjnych.

– Na konferencję do Jasła przyjadą farmaceuci z całego Podkarpacia. Chcemy połączyć kultywowanie pamięci o Ignacym Łukasiewiczu z możliwością poszerzenia swoich kompetencji w zakresie współpracy ze starszymi klientami aptek – mówi Lidia Czyż, przewodnicząca Zespołu Sekcji Historii Farmacji Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego, zastępca prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Rzeszowie. Podkarpacka OIA jest partnerem wydarzenia.

W organizację spotkania zaangażowała się także m.in. Fundacja PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza oraz Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Prestiżowy charakter wydarzenia wzmacnia patronat Marszałka Województwa Podkarpackiego, Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej oraz Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza. Udział w dyskusji zapowiedzieli członkowie Jasielskiego Stowarzyszenia Trzeciego Wieku oraz przedstawiciele wielu lokalnych i regionalnych instytucji.

Jasło konsekwentnie buduje wizerunek „Miasta Wiedzy”, które czerpie z dziedzictwa Łukasiewicza. W miejscu dawnej apteki Łukasiewicza samorząd stara się utworzyć obiekt muzealno-turystyczny z multimedialną i interaktywną prezentacją. Połączy ona historię osiągnięć Łukasiewicza z promocją współczesnej nauki. – Konsekwentnie dążymy do pozyskania partnerów, którzy zainteresują się inwestowaniem w naukę i biznes w naszym mieście – tłumaczy burmistrz Andrzej Czernecki. Projekt „Jasło – Miasto Wiedzy”, w ramach którego odbywa się konferencja, ma stworzyć lepsze warunki dla kreowania twórczych postaw wśród młodego pokolenia, dla którego wzorem może być wielki wynalazca związany z Jasłem.

Organizatorzy

 

50000 Pozostało znaków