Ostatni lot Tupolewa…

11W środę 10 kwietnia mija kolejna już rocznica tragicznego lotu rządowego Tupolewa, który rozbił się pod lotniskiem w Smoleńsku.

Zginęło wówczas 96 osób: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, grupa parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70 rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.
W wielu miejscach w Polsce a w szczególności w Warszawie rozpoczynają się przygotowania do obchodów trzeciej już rocznicy katastrofy smoleńskiej, mające na celu upamiętnienie ofiar tragicznego w skutkach lotu polskiego Tu-154, który rozbił się 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz przedstawiła już plan obchodów rocznicy. W kaplicy sejmowej odprawiona zostanie Msza Św. a posłowie złożą kwiaty przed tablicami upamiętniającymi parlamentarzystów, którzy zginęli 10 kwietnia. Organizowana jest także delegacja rządowa, która poleci do Smoleńska by w ten sposób uczcić pamięć tych, którzy zginęli tamtego dnia w katastrofie.
W wielu miastach polski a także poza granicami kraju, zostaną odprawione Msze Święte w intencji ofiar tragicznego lotu Tu-154, organizowane są również przemarsze połączone z odsłanianiem pamiątkowych tablic, a także koncerty i pokazy filmowe upamiętniające tragicznie zmarłych.
My wszyscy, jako Polacy, jako naród, powinniśmy w szczególny sposób oddać hołd tym, którzy tamtego dnia stracili życie w tej katastrofie. Ostatni lot Tupolewa, stał się bowiem krwawym pomnikiem pamięci tych, dla których lecieli oni do Smoleńska, stał się pomnikiem pomordowanych w Katyniu, pomordowanych za nasza wolność i nasz kraj.

Marcin Kubicz

III Rocznica smoleńska. Program obchodów w Jaśle

10 kwietnia
8.00 Modlitwa przy grobie śp. senatora Stanisława Zająca /Jasło – Cmentarz ul. Mickiewicza/