Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Obchody Święta Wojska Polskiego w Jaśle

Święto Wojska PolskiegoŚwięto będące pamiątką Bitwy Warszawskiej miało dziś swoje obchody w Jaśle. FOTORELACJA

Przemarsz ulicami miasta rozpoczął wojskowe świętowanie. Następnie pod tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego przy kościele św. Stanisława złożono wiązankę kwiatów. W sanktuarium św. Antoniego o godz. 9.00 odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy, którzy oddali życie za wolność i niepodległość Polski, jak również tych pełniących służbę obecnie. 

Święto Wojska Polskiego


Święto Wojska Polskiego


Święto Wojska Polskiego


Święto Wojska Polskiego


Wracając myślami do 1920 roku, kiedy to wojska polskie rozgromiły bolszewików, zatrzymując przy tym ich ekspansję na zachód jesteśmy pełni podziwu i dumy. Zwycięstwo nad Armią Czerwoną pozwoliło zachować niepodległość uzyskaną w 1918 roku. 

Dzień Wojska Polskiego, związany jest liturgicznie ze świętem Wniebowzięcia Matki Bożej. Wydarzenia te są niezwykle ważne. Hasło ,,Bóg Honor Ojczyzna” wypisywane na sztandarach stanowi najwyższą zasadę postępowania.

Święto Wojska Polskiego


Święto Wojska Polskiego


To święto Wojska Polskiego w dzień uroczystości święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pokazuje czym jest służba Bogu i ludziom (…) W tym dniu społeczeństwo i wojsko czci chwałę oręża polskiego, którego uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. Podkreślenie roli żołnierza jest wyjątkowe, bardzo ważne. Kiedyś najczęściej dla tego zwykłego żołnierza jedynym odznaczeniem był nad grobem krzyż- mówił podczas homilii o. Krzysztof Kozioł

Podkreślając męstwo zwykłego żołnierza Święto Wojska Polskiego początkowo nosiło nazwę Święta Żołnierza. Uważano, że rzeczywistym zwycięzcą w walce z bolszewickim najeźdźcą był polski żołnierz, wierny wypełniającej przez siebie misji. 

Dzień Wojska Polskiego to nie tylko okazja do uobecnienia blasków przeszłości, czy też zadumy nad jej historycznymi losami. Ten dzień jest apelem, jest wołaniem o lepsze jutro; bardziej roztropne, mądrzejsze – dodał franciszkanin

Święto Wojska Polskiego


Bezpośrednio po mszy świętej delegacje wraz z mieszkańcami miasta udały się do parku, gdzie przy grobie Nieznanego Żołnierza kontynuowano uroczystości. Tam też zostały złożone przed wieńce i wiązanki przez przedstawicieli: władz miasta Jasła, powiatu jasielskiego, gminy Jasło, parlamentarzystów, służb mundurowych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Jaśle, organizacji wojskowych, stowarzyszeń, Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Jaśle, Szwadronu Podkarpacie, Pułku Ułanów im. króla Jana III Sobieskiego, Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Jasielskiego Domu Kultury oraz Młodzieżowego Domu Kultury, Stowarzyszenia imienia Senatora Stanisława Zająca oraz mieszkańców Jasła.

Święto Wojska Polskiego


Święto Wojska Polskiego


Burmistrz miasta Jasła wygłosił okolicznościowe przemówienie, w którym nawiązał do historii, jak również skierował słowa do pełniących obecnie służbę wojskową.

15 sierpnia 1920 roku to data, gdzie pod Warszawą rozegrała się bitwa, w której armia polska pokonała wojska bolszewickie i ocaliła niedawno odzyskaną Niepodległość. Wojsko Polskie dowodzone przez Marszałka Józefa Piłsudskiego odniosło zwycięstwo nad armią czerwoną. Było to zwycięstwo spektakularne. Bitwę tę uważa się za jedną z najważniejszych bitew w dziejach świata. My mówimy o niej krótko: „cud nad Wisłą (…)Dzisiaj po raz kolejny wspominamy tamten czas i kierujemy naszą uwagę na to, co w życiu państwa jest najważniejsze i najcenniejsze, na wartości narodowe: wolność, suwerenność, honor i wierność Ojczyźnie – powiedział gospodarz miasta Andrzej Czernecki

Święto Wojska Polskiego


Historia wymaga od nas codziennego wysiłku i pracy, a bohaterzy z tamtych lat zasługują na naszą wdzięczność i hołd.

Anna Dziura

 

50000 Pozostało znaków