Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Marszałek województwa podkarpackiego zatrzymany!

miastojaslo.plmiastojasloWczoraj tj. 22 kwietnia w godzinach wieczornych zatrzymano marszałka województwa podkarpackiego Mirosława K.

Nastąpiło to w związku z śledztwem, które prowadzi Prokuratura Apelacyjna w Lublinie. Oficjalny komunikat zostanie podany w dniu jutrzejszym. Nieoficjalnie udało się nam ustalić, że zatrzymano jeszcze jedną osobę, której tożsamości na razie nie znamy. 

W sprawie chodzi o nieprawidłowości w działaniu organów samorządu terytorialnego. W urzędzie marszałkowskim oraz mieszkaniu marszałka Centralne Biuro Antykorupcyjne zabezpieczało dokumentację.
Mirosław Karapyta jest doktorem nauk humanistycznych, byłym stypendysta Uniwersytetu Georgetown. W latach 2007-2010 pełnił funkcję wojewody podkarpackiego. W roku 2012 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Czy pojawi się niebawem wniosek o odwołanie marszałka wraz z zarządem? Na ile silne okażą się dowody zgromadzone podczas śledztwa?
Na marginesie należy zaznaczyć, że zarzuty związane z korupcją sankcjonuje kodeks karny w artykułach 228 i 229. Gara przewidziana za takie przestępstwo to od 8 do 10 lat pozbawienia wolności.
Art. 228 § 1. Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę lub takiej korzyści żąda, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Art.. 229 § 1. Kto udziela lub obiecuje udzielić korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Do sprawy wrócimy.

Anna Dziura

Więcej w tej sprawie: Zarzuty korupcyjne postawione marszałkowi województwa podkarpackiego

50000 Pozostało znaków