Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Bez nadziei na wygraną walkę, bez walki o życie, ale walcząc o chwilę wolności

miastojaslo.pl219 kwiecień 1943 rok to pamiętna data. Miało wówczas miejsce powstanie w getcie warszawskim.

Minęła 70-ta rocznica powstania w getcie warszawskim. Nie mając szans na powodzenie w desperackim akcie Żydzi chcieli wybrać godną śmierć. Powstańcy woleli zginąć z bronią w ręku. Przypominające piekło getto było przymusowym miejscem osiedlenia. Mur, a wewnątrz niemal pół miliona Żydów. Warszawskie getto był największym w okupowanej Europie. Za murem kończyło się życie, a tym ludziom uświadomiono, że nie ma tam życia i albo zginą, albo poniosą śmierć w obozach koncentracyjnych. Żydzi byli poniżani w najokrutniejsze z możliwych sposoby. Umierających ludzi i dzieci na ulicach getta było mnóstwo. Wobec zakazu przekazywania żywności największym ,,bohaterstwem” odznaczały się dzieci, od których często zależał los całej rodziny. Każdy przejaw pomocy Żydom był karany śmiercią.

miastojaslo.pl1,,Powstanie było wyzwaniem rzuconym przez Żydowskich powstańców prosto w twarz oprawców, ale było też oskarżeniem o bierność i nieskuteczność całego wolnego świata. Świata, który nie potrafił pomóc, choć wiedział między innymi za pośrednictwem Jana Karskiego” – mówił podczas obchodów rocznicowych Prezydent RP Bronisław Komorowski
Śmierć poniosły tysiące niewinnych ludzi, polskich Żydów, którzy 70 lat temu podjęli nierówną walkę z Niemcami. W takich dniach jak wczoraj powraca pamięć o tych wydarzeniach, a ci którym udało się przeżyć myślą o swoich bliskich. Zamordowanie większości polskich Żydów pozostawiło pustkę. Życie stracili dorośli, dzieci, starcy.
Mimo, iż wiedzieli, że poniosą śmierć zostawiali niezwykłe przesłanie o zwycięskiej walce dobra ze złem. Ci, którzy ocaleli do dziś słyszą krzyki bliskich nawołujące do wartości życia człowieka. ,,Nie mów nigdy, że ostatnią kroczysz z dróg” – tak wołali partyzanci pojedynków z getta
24 maja getto przestało istnieć i zamieniło się z jedną wielka ruinę. Rok po tym zdarzeniu przestała istnieć Warszawa.

Anna Dziura

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków