Jasło

Fotograf ślubny Jasło, Krosno

Mali studenci rozpoczęli rok akademicki

IS DPP 72,,Eksperymenty małego Einsteina", ,,Mały naukowiec literat" - interesujące i ciekawe - takie będą zajęcia na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym. Fotorelacja

Ponad setka małych studentów otrzymała w sobotę indeksy. Dzieci nie kryły swojego zadowolenia, gdyż cieszący się coraz większym powodzeniem uniwersytet w tym semestrze przygotował mnóstwo atrakcyjnych zajęć.
- Rozbudzenie w dzieciach chęci do poznawania świata, zdobyta wiedza i zachęta do zadawania trudnych pytań – takie cele stawiamy sobie jako organizatorzy Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego - mówił burmistrz Andrzej Czernecki.

IS DPP 56
Żądne wiedzy maluchy po raz piąty zainaugurowały rok akademicki 18 października w Wyższej Szkole im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle.
Pierwsze wykłady zaplanowano na 25 października. Projekt jakim jest Jasielski Uniwersytet Dzieciecy ma przekonać małych studentów, że nauka może być przyjemna.

IS DPP 95
Uczestnictwo w zajęciach jest bezpłatne.

Anna Dziura

***

Zajęcia na Jasielskim Uniwersytecie Dziecięcym cieszą się coraz większym zainteresowaniem najmłodszych jaślan i ich rodziców. W tym roku chęć zapisania na „Juniwersytet” swoich maluchów zgłosiła rekordowa liczba rodziców. Aby wszystkim chętnym do nauki najmłodszym jaślanom umożliwić zdobywanie wiedzy, przyjęto na tę wyjątkową uczelnię blisko 150 słuchaczy. Mali studenci zostali podzieleni na 10 grup. Rozpoczną studia w najbliższą sobotę (25 października) w Centrum Edukacyjnym „Sowa”.

Pierwsze, uroczyste spotkanie małych studentów tradycyjnie odbyło się w auli wykładowej Podkarpackiej Szkoły Wyższej im. bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle. Wystrojeni odświętnie najmłodsi jaślanie otrzymali indeksy wręczane przez burmistrza Jasła Andrzeja Czerneckiego i rektora PSW Stanisława Polańskiego.

- Piąta już edycja Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego to dowód, że idea powołania Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, ściśle związana z przyjęciem przez Jasło programu Jasło – Miasto Wiedzy, okazała się trafna. Bardzo cieszę się, że po raz kolejny mamy komplet studentów – powiedział podczas uroczystej inauguracji pomysłodawca założenia Juniwersytetu, burmistrz miasta Andrzej Czernecki - Nasz Juniwersytet stanowi interesującą ofertę edukacyjną nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych, ponieważ w tej edycji równolegle z zajęciami dla małych studentów, będą się odbywać wykłady dla ich rodziców.

Wicekurator Oświaty Województwa Podkarpackiego Antoni Wydro podkreślił, że dotychczas nikt nie wymyślił lepszego sposobu uczenia się jak przez doświadczenie, rozmowy, dyskusje, obserwacje, przez dokonywanie spostrzeżeń i wnioskowanie. - Gratuluję tym, którzy przyczynili się do tego, że ten uniwersytet powstał. To, co w nim zachwyca, to również to, że jednocześnie rodzice mają możliwość spotkania się ze specjalistami z dziedziny wychowania, psychologii i innych, pomocnych w procesie wychowania dzieci – stwierdził A. Wydro.

Z kolei Ryszard Prajsnar, prowadzący na „Juniwersytecie” zajęcia z astronomii, poinformował wszystkich obecnych o sukcesie naukowym jednej z tegorocznych słuchaczek uczelni. - Wśród studentów naszego Jasielskiego Uniwersytetu Jasielskiego mamy najmłodszego w Polsce odkrywcę asteroidy. To Kinga Moskal, uczennica II klasy szkoły podstawowej. Odkrycie zostało już oficjalnie potwierdzone – wyjaśniał Ryszard Prajsnar. - Jesteśmy bardzo z tego dumni nie tylko jako społeczność uniwersytecka, ale jako miasto i kraj, że wśród grona odkrywców światowych są najmłodsi Polacy – dodał, gratulując Jadwidze Moskal, nauczycielce geografii w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle, pod której kierunkiem Kinga przeprowadzała obserwacje.

Uroczystość zakończyło wysłuchanie pieśni „Gaudeamus igitur” („Radujmy się więc”), będącej hymnem braci studenckiej, wykonywanym podczas uroczystości akademickich. W części artystycznej wystąpiła młodziutka para taneczna: Kuba i Patrycja ze Studia Tańca „Podkarpacie” Bożeny i Adama Berkowiczów, która zaprezentowała trzy tańce latynoamerykańskie.

UMJ

Poinformuj nas