Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Anna Bialik: Stawiam na współpracę Starostwa, Gmin powiatu jasielskiego i Miasta Jasła

miniAnna Bialik: Stawiam na współpracę Starostwa, Gmin powiatu jasielskiego i Miasta Jasła

Anna Bialik to aktywna jaślanka, skuteczny przedsiębiorca, wiceprezes firmy Argus Energy. Członek Zarządu Jasielskiego Stowarzyszenia Przedsiębiorców. Członek Klastra Energii Odnawialnej przy Uniwersytecie Rzeszowskim. W 2014 roku zwyciężyła w międzynarodowym konkursie ,,Kobiety są przyszłością", gdzie w Magdeburgu odebrała nagrodę w kategorii ,,Kobieta Wzór". Od ponad 20 lat zarządza dobrze prosperującą spółką. W działalności gospodarczej zajmuje się innowacyjnymi technologiami w zakresie Energii Odnawialnej od zarządzania do problemów technicznych.

Jakie widzi Pani priorytety decydując się na start w wyborach do Rady Powiatu Jasielskiego ?

Anna Bialik: Moje priorytety w Radzie Powiatu Jasielskiego to przede wszystkim wsparcie dla młodych osób zaczynających działalność gospodarczą poprzez doradztwo, szkolenia i dofinansowanie pierwszej firmy. Uczestniczę teraz w projekcie „Kreatywnie na Podkarpaciu” gdzie na warsztatach uświadamiamy młode osoby jak ważna jest siła woli, motywacja i samozaparcie w dążeniu do celu; jak zachować pozytywną energię w obliczu porażek bo wiemy, że nie wszystko nam się w życiu za pierwszym razem udaje.
W Jaśle powinno powstać miejsce, coś w rodzaju inkubatora, gdzie młodzi przedsiębiorcy mieliby dostęp do darmowego biura, internetu, usług doradczych, księgowych oraz informacji o możliwościach finansowania, takich jak: dotacje do nowej działalności, poręczenia, dotacje na zatrudnienie pracownika i inne. To mogłoby ożywić i zachęcić młodych do prowadzenia własnej działalności.

Ale powiat to również szkoły ponadgimnazjalne…

Anna Bialik: I tutaj jest kolejna bardzo ważna rzecz do zrobienia. Unowocześnienie i prawdziwe wzmocnienie szkolnictwa zawodowego, w taki sposób, aby po skończonej szkole zawodowej mieć fach i doświadczenie zdobyte w firmach przy pracy, nie tylko szkolną teorię.
Będę pracować nad opracowaniem i wdrożeniem takiego powiatowego programu aktywizacji rynku pracy dostosowanego do potrzeb obecnych czasów. Jako przedsiębiorca dokładnie wiem czego potrzebujemy : hydraulików, spawaczy, elektryków, księgowych, ludzi z doświadczeniem lub z konkretnym przygotowaniem, uczących się w szkołach nie tylko teorii ale i praktyki w firmach.
Centrum Kształcenia Praktycznego, które powstało w Jaśle powinno ściślej współpracować z lokalnymi przedsiębiorcami oraz z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych tak, aby po skończonej szkole młodemu człowiekowi było łatwiej znaleźć pracę.

Dużo się mówi ostatnio na temat Specjalnej Strefy Ekonomicznej, czy jest możliwe wspólne działanie w tej sprawie?

Anna Bialik: Powinno się zwiększyć zaangażowanie powiatu jasielskiego w funkcjonowanie strefy ekonomicznej i jej rozwój. W Jaśle, w Warzycach i w Rafinerii istnieje możliwość zlokalizowania nowych inwestycji z wykorzystaniem szeregu ulg podatkowych, dotacji i dofinansowań, które zapewnią krótki okres zwrotu inwestycji.
Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej może ubiegać się o uzyskanie pomocy publicznej w formie zwolnień z podatku dochodowego, zwrotu części kosztów nowej inwestycji, zwrotu części koszów tworzenia nowych miejsc pracy. I w to tworzenie nowych miejsc pracy powinien się mocno zaangażować powiat.
Specjalne Strefy Ekonomiczne kreują atmosferę współpracy pomiędzy sektorami publicznym i prywatnym. Władze lokalne powinny wspierać inwestorów działających w strefie i to nie tylko na poziomie jej tworzenia ale również w późniejszym okresie jej funkcjonowania.

gza 3248

Podkreśla Pani konieczność współpracy między jasielskim powiatem a gminami

Anna Bialik: To kolejny z moich priorytetów. Jeśli istnieje współpraca pomiędzy powiatem, miastem Jasłem, a gminami to jest to korzyść dla wszystkich. Nie tylko dla samorządów ale przede wszystkim dla mieszkańców naszego regionu. Dlatego samorządy powinny inicjować wspólne projekty inwestycyjne i społeczne.
Dodam, że przez ostatnie kilkanaście miesięcy pracowałam jako przewodnicząca Jasielskiej Agory, obywatelskiego forum składającego się sponad 100 osób. Pracowaliśmy nad „Zintegrowana Strategia Rozwoju Regionu Jasielskiego” która pozwoli na pozyskać środki finansowe z funduszy unijnych w nowej perspektywie finansowej. Jest to gotowy dokument poparty analizami i faktycznymi potrzebami.
Z przedstawicielami gmin powiatu jasielskiego, starostwa i miasta Jasła wspieraliśmy szereg badań i analiz, zgłaszaliśmy uwagi aby określić właściwe cele rozwoju regionu jasielskiego. I tak, analizie podlegały usługi ochrony Zdrowia, Edukacji, Komunikacji, Kultury, Usług Komunalnych oraz Zabezpieczenia Energetycznego. Projekt ten znalazł się na stronie Prezydenta Polski jako unikatowy w skali całej Polski, jako opis dobrych praktyk.
Chciałabym kontynuować prace naszego forum Jasielskiej Agory. Pracowali tam wspaniali ludzie, społecznicy, przedsiębiorcy, samorządowcy, wójtowie oraz Burmistrz.
Dla mnie ważna jest współpraca ludzi, współpraca powiatu z miastem, Burmistrza i Starosty. Gwarantuje to sprawny rozwój i szanse na wspólne, duże inwestycje.

Mam jeszcze wiele pomysłów i wiedzy na temat jak można ją wykorzystać. Ale wiem, że ludzie nie lubią czytać długich wywiadów i nie czytają. Sama tak robię. Dlatego odsyłam Państwa do zapoznania się z moją osobą na stronie www.annabialik.pl oraz na facebook.pl/annabialikpr

Głos oddany na Panią to?

Anna Bialik: Poparcie mojej kandydatury to szansa na:
- silny samorząd powiatowy
- świeże spojrzenie
- wykorzystanie mojego doświadczenia przedsiębiorcy
- wykorzystanie mojej wiedzy zdobytej jako przewodnicząca Jasielskiej Agory
- skupienie się na rozwiązywaniu problemów

16 listopada zachęcam wszystkich do głosowania, będziemy wybierać ludzi, którzy powinni nam służyć przez kolejne cztery lata.

Rozmawiała: Anna Dziura

 abialik billboard 600x300 p

Artykuł sponsorowany
Materiał finansowany przez Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe

50000 Pozostało znaków