Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Jasielscy seniorzy w gospodarstwie pasiecznym

IS UTWPonad stuosobowa grupa jaślan oraz ich gości z Węgier zwiedziła Gospodarstwo Pasieczne „Sądecki bartnik” w Stróżach (woj. małopolskie).

Wycieczkę zorganizował (10 października br.) Uniwersytet Trzeciego Wieku, w ramach programu „UTW bliżej jaślan seniorów”.

- Celem programu realizowanego przez UTW na zlecenie Urzędu Miasta w Jaśle jest ukazanie naszym seniorom, jak zdrowo i pożytecznie można spędzić czas na emeryturze – mówi dr Waleria Ćwik, prezes jasielskiego Stowarzyszenia UTW.
Dlatego wszystkie wykłady oraz inne organizowane przez UTW wydarzenia mają charakter otwarty. Szczególną atrakcją rozpoczynającego się kolejnego roku działalności UTW było spotkanie integracyjne słuchaczy i ich gości, wśród których - poza delegacją węgierską - byli zastępca burmistrza Jasła Leszek Znamirowski oraz kierownik Wydziału Kultury Sportu i Turystyki UMJ Bożena Molska, w gospodarstwie bartniczym w Stróżach. Wszyscy uczestnicy wycieczki mieli m.in. możliwość zwiedzenia muzeum bartnictwa, wysłuchania prelekcji na temat niezwykłych właściwości produktów pszczelich i apiterapii oraz skosztowania najróżniejszych miodów.
Dzień wcześniej goście z Węgier wraz ze słuchaczami UTW zwiedzali „Karpacką Troję” oraz Jasło. W ocenie uczestników programu zarówno obie wycieczki, jak i wspólne poznawanie miasta były znakomitym, świetnie zrealizowanym pomysłem. Organizatorzy zatroszczyli się, by nie zabrakło atrakcji oraz stworzyli niezwykle ciepłą atmosferę, która na długo zapadnie wszystkim w pamięć.
Pięcioosobowa reprezentacja węgierskiego stowarzyszenia emerytów Tavaszváró Nyugdijas Egyesület z Apaj koło Budapesztu była gościem Uniwersytetu Trzeciego Wieku w ramach rewizyty, ponieważ w lipcu br. delegaci UTW odwiedzili Apaj z okazji święta tego miasta. Przy okazji składania wizyt stowarzyszenia UTW i TNE podpisały porozumienie o współpracy, obejmujące głównie działania o charakterze kulturalnym i patriotycznym. Na wiosnę przyszłego roku zaplanowany został wyjazd na Węgry 50-osobowej grupy jasielskich seniorów. Spotkanie emerytów z Polski, Węgier, Siedmiogrodu i Słowacji organizuje TNE z Apaj, w ramach projektu unijnego „Aktywni Emeryci Środkowej Europy”.

st

 

50000 Pozostało znaków