Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Dzień Dawcy Szpiku dla Zbigniewa i Innych

IS DPP 0011W Jaśle 8 grudnia upłynął pod hasłem ,, Dzień Dawcy Szpiku dla Zbigniewa i Innych”.

W Jasielskim Domu Kultury zarejestrowało się 100 potencjalnych dawców szpiku. Akcja polegała na pobraniu próbek krwi od osób w wieku od 18 do 55 roku życia, ważących minimum 50 kg, bez dużej nadwagi. Przeprowadzono wstępny wywiad medyczny, wypełniono formularz z danymi osobowymi oraz pobrano 4 ml krwi. Na podstawie pobranej próbki określane są cechy zgodności antygenowej. W przypadku zgodności kodu genetycznego dawcy z kodem genetycznym chorego dochodzi do przeszczepu.

IS DPP 0014



-Bardzo dużo osób uważa, że pobranie szpiku jest to wielka igła w kręgosłup. Jest to nieprawda. Pobranie szpiku polega na pobraniu go pod pełną narkozą, cały zabieg trwa godzinę (z wybudzeniem). Dwóch lekarzy hemetologów wkłuwa się w takie dwa dołeczki – talerz kości biodrowej i nad linią pośladków pobiera około 5% szpiku z całego organizmu – mówi Filip Rorant, koordynator ds. rekrutacji dawców.
Zostajemy na jedną noc na obserwacji po narkozie. Szpik się regeneruje do stanu poprzedniego w ciągu 10-14 dni. To jest metoda stosowana w 20 % przypadków pobrań szpiku do przeszczepienia. W 80% jest to pobranie komórek z krwi obwodowej, a zabieg podobny jest do autotransfuzji - dodaje

 

IS DPP 0006



Wszystko zależy od nas – od osób, które chcą się zarejestrować, chcą komuś pomóc, czy też są otwarte na drugiego człowieka i czy podejmą świadomą decyzję a w momencie kiedy zadzwoni telefon nie odmówią. W bazie potencjalnych dawców szpiku jest się do 60 roku życia, w związku z czym należy pamiętać o aktualizowaniu swoich danych osobowych.
- Pacjent przychodzi do nas z wypełniona ankietą przez wolontariuszy. My dezynfekujemy miejsce wkłucia, jest sprzęt jednorazowy, nie boli, pacjenci nie narzekają. Pobieramy 4 ml krwi. Następnie pacjent udaje się z próbką do kolejnego stoiska w celu dalszej rejestracji - informuje Madej Dorota, pielęgniarka z jasielskiego szpitala

 

IS DPP 0003



W akcję włączyli się studenci Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle. 22 wolontariuszy wydziału ekonomii, transportu i gospodarki przestrzennej aktywnie uczestniczyło w akcji.
- Zostaliśmy poproszeni o wzięcie udziału jako wolontariusze rejestrujący, ale też jako potencjalni dawcy szpiku i z chęcią zaangażowaliśmy się. Sam od dwóch lat jestem w bazie potencjalnych dawców szpiku. To ważne bo można pomóc drugiemu człowiekowi – powiedział Mirosław Brocławik przewodniczący rady mlodzieży w Podkarpackiej Szkole Wyższej w Jaśle.

 

IS DPP 0018



Studenci zapowiadają, że szykują się do jeszcze większej akcji, która będzie miała na celu wyedukowanie społeczeństwa w zakresie pobierania szpiku oraz procedur związanych z rejestracją jako potencjalny dawca szpiku.

 

Przeszczep szpiku to dla wielu osób jedyna szansa na wyzdrowienie. Niedziela akcja w Jasielskim Domu Kultury miała na celu znalezienie dawcy dla Zbigniewa Sanockiego – Burmistrza Gminy Jedlicze, chorującego na ostra białaczkę szpikową oraz dla innych potrzebujących osób.

Anna Dziura

50000 Pozostało znaków