Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Będzie film o zburzeniu Jasła - „Jasło 44”

 Powstaje film o zburzeniu Jasła w 1944 roku!

„Jasło 44”, to dokument historyczny produkowany przez Muzeum Regionalne w Jaśle oraz firmę Trznadel Media. Koproducentem filmu jest Podkarpacka Komisja Filmowa w Rzeszowie. Produkcja opowiada historię zburzenia Jasła w 1944 roku. Premiera filmu odbędzie się w 2024 roku, w 80. rocznicę tego wydarzenia.

Scenarzystą i reżyserem dokumentu jest jaślanin Jakub Kowalczyk. W filmie zaplanowano udział ekspertów min.: prof. Stanisława Waltosia, prof. Andrzeja Olejko, dr Piotra Szopy, Mariusza Świątka dyrektora muzeum w Jaśle, świadków tamtych wydarzeń, a w scenach fabularyzowanych aktorów z Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (Adama Mężyka i Pawła Gładysia) oraz rekonstruktorów z grupy rekonstrukcji historycznych GRH 545. Sperr-Division, odtwarzających sylwetki żołnierzy Wermachtu stacjonujących w Jaśle.

Większość zdjęć filmowych będzie kręcona w Jaśle i w Pilźnie. Twórcy chcą wykorzystać jak najwięcej archiwalnych zdjęć i materiałów filmowych pokazujących Jasło przedwojenne i z czasów okupacji. Dlatego zwracają się z prośbą do jaślan i osób związanych z miastem o przekazanie do filmu fotografii z archiwów prywatnych.

Każda osoba posiadająca w swoich zbiorach fotografie, filmy oraz inne materiały związane z Jasłem z okresu 1918 -1947, chcąca użyczyć je na potrzeby produkcji, może zgłosić się do Muzeum Regionalnego w Jaśle, ul Kadyiego11, gdzie zostaną one zdigitalizowane przez pracownika muzeum. Każda osoba, która przekaże swoje materiały będzie wymieniona w napisach końcowych filmu i zostaną jej złożone podziękowania. Osoby chcące wesprzeć tę ideę prosimy o kontakt mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub osobiście w Muzeum Regionalnym w Jaśle.

Film „Jasło 44” otrzymał wsparcie finansowe Podkarpackiej Komisji Filmowej w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, Miasta Jasła, gmin powiatu jasielskiego oraz firm zrzeszonych w Jasielskim Stowarzyszeniu Przedsiębiorców.

Trznadel Media

50000 Pozostało znaków