Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

60-lecie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle

DPP 12Dekretem z dnia 14. 08. 1954 roku została powołana Powiatowa Stcja Sanitarno-Epidemiologiczna w Jaśle.

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Jaśle jest zakładem opieki zdrowotnej wykonującym zadania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Jaśle. Obecnie zatrudnia 54 osoby w tym 32 osoby pracują w stacji dłużej niż 30 lat.
- Sanepid jest instytucją zajmującą się wszystkim tym, co wiąże się z ochroną zdrowia człowieka. Zaczynając od żywienia pilnujemy, żeby produkty były dobrze przechowywane, żeby miały właściwy termin przydatności do spożycia, by były dobrze oznakowane. Natępna sprawa to higiena komunalna. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że gabinety kosmetyczne, zakłady fryzjerskie, zakłady pogrzebowe, hotele, dworce, toalety miejskie, wodociągi podlegają pod Sanepid. Kolejna sprawa to higiena pracy: hałas, zapylenia, wibracje, wszystkie szkodliwe czynniki, które wpływają na zdrowie człowieka i mogą doprowadzić do jakiś chorób zawodowych - mówił dyrektor Sanepidu Dariusz Pomprowicz.

DPP 15


To nie koniec. Kolejna jest epidemiologia, która w latach 40-tych i 50-tych było głównym zadaniem działania Sanepidu. Chodzi o choroby zakaźne, które nadal pojawiają się. Ostatnio mieliśmy przypadek czerwonki bakteryjnej, po raz pierwszy od dwudziestu lat w powiecie jasielskim. Drżę na samą myśl o wirusie Ebola, który przy dzisiejszym rozwoju turystyki, transportu, szybkości przemieszczania się grozi nam w każdej chwili. I tutaj jest bardzo istotna rola Sanepidu - dodał. Z przykrością muszę poinformować, że nadal zdarzają się zatrucia pokarmowe, głównie gronkowcowe, salmonella, zapalenie opon mózgowych. Musimy nad tym jakoś panować. Na nas spoczywa również obowiązek promowania zdrowia ludzkiego – zaznaczył dyrektor.

Zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 roku (Dz. U. z 2011 r. nr 212, poz. 1263 z późn. zm.) Państwowa Inspekcja Sanitarna  została powołana w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.

DPP 5


Cel ten jest realizowany poprzez szerzenie oświaty zdrowotnej i promowanie zdrowego stylu życia oraz poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami: higieny środowiska, higieny pracy w zakładach pracy, higieny w szkołach i innych placówkach oświatowo-wychowawczych, szkołach wyższych oraz w ośrodkach wypoczynku, zdrowotnymi żywności i żywienia, higieniczno - sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne.
Z dniem 01.01.2012r. dyrektorem został lek. med. Dariusz Pomprowicz i pełni tę funkcje do dnia dzisiejszego.
W ostatnich latach nastąpił duży rozwój laboratorium jasielskiego, zakupiono , doposażono stacje w szereg sprzętu.
Jasielski Sanepid posiada ponad 63 metody badawcze akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji, co stanowi najszerszy zakres spośród wszystkich sanepidowskich laboratoriów powiatowych na Podkarpaciu. Laboratorium wykonuje badania nie tylko na rzecz inspekcji sanitarnej , ale również na zlecenie klientów w tym także z ościennych powiatów i województw.

DPP 16


Na podstawie podpisanej umowy sublicencyjnej od dnia 31.07.2007r. laboratorium jasielskiego sanepidu jest uprawnione do stosowania znaku ILAC MRA przeznaczonego dla laboratoriów badawczych. Sygnatariusze porozumień o wzajemnym uznaniu ILAC reprezentują jednostki certyfikujące z 65 krajów całego świata, w tym tak rozwiniętych jak USA, Wielka Brytania, Szwajcaria, Niemcy, Japonia oraz tak egzotycznych jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Brazylia , Kuba czy Indie.
Szczególna uwagę należy zwrócić na to , że laboratorium Powiatowej Stacji Saniatrno – Epidemiologicznej w Jaśle rozszerzyło w roku 2012 zakres akredytowanych przez Polskie Centrum Akredytacji badań i uzyskało certyfikat akredytacyjny w zakresie oznaczania w fermentowanych napojach winiarskich następujących parametrów: kwasowości ogólnej, cukrów redukujących, zawartości alkoholu etylowego. Dodatkowo wykonywane są oznaczenia zawartości dwutlenku siarki całkowitego, kwasowości lotnej i zawartości wolnego dwutlenku siarki. Należy zaznaczyć , że jasielski sanepid jest jedyną stacją w Polsce badającą wina gronowe.

Oprac. Anna Dziura

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków