Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Spotkanie ministrów na Podkarpaciu

Wojewoda Podkarpacki Ewa LeniartSpotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski, Francji i Niemiec

W czwartek (10 marca br.) Mariusz Kamiński - minister spraw wewnętrznych i administracji, Gérald Darmanin - minister spraw wewnętrznych Republiki Francuskiej oraz Nancy Faeser - minister spraw wewnętrznych, budownictwa i ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec spotkali się w Korczowej.


Spotkanie ministrów spraw wewnętrznych Polski, Francji i Niemiec


– Pomożemy tym ludziom godnie przetrwać tragiczny czas dla ich Ojczyzny. Będziemy z nimi – Polska, Francja, Niemcy oraz wszystkie państwa Unii Europejskiej. Ta wizyta w Korczowej jest tego dowodem – powiedział szef polskiego MSWiA w odniesieniu do sytuacji uchodźców wojennych z Ukrainy.

Na przejściu granicznym ministrowie wygłosili oświadczenia dla mediów. Minister Mariusz Kamiński poinformował, że 10 marca br. na godz. 11:00 1,44 mln osób uciekających przed wojną w Ukrainie przekroczyło granicę Polski. Wyraził również przekonanie, że dziś przekroczymy liczbę 1,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy.-

– Przypomnę, że w czasie dwuletniego kryzysu migracyjnego w latach 2014-2015, który wstrząsnął Europą, do Europy dotarło około 1 mln migrantów. Dziś w ciągu 2 tygodni do Polski dotarło 1,5 mln uchodźców wojennych z Ukrainy – podkreślił.

Szef MSWiA odniósł się także do odbywającego się spotkania.

– Wspólnie z ministrami spraw wewnętrznych Francji i Niemiec podejmujemy działania już teraz, aby w sposób godny, szybki i jak najmniej uciążliwy uchodźcy wojenni z Ukrainy mogli przemieszczać się swobodnie po Europie – powiedział minister Mariusz Kamiński. – Mamy deklarację pomocy i to będzie pomoc konkretna. Zorganizujemy – jako ministrowie spraw wewnętrznych – sprawną, szybką logistykę dla ofiar wojny w Ukrainie, które szukają miejsca poza Polską – dodał.

Zawiązaliśmy nieformalny sztab między MSW Polski, Niemiec i Francji, w który włączymy ministrów spraw wewnętrznych innych państw Unii Europejskiej, żeby zmierzyć się z tym wielkim wyzwaniem, jakim jest fala uchodźców wojennych w Europie – poinformował minister Mariusz Kamiński.

Gérald Darmanin – minister spraw wewnętrznych Republiki Francuskiej przekazał w swoim oświadczeniu wyrazy solidarności z mieszkańcami Ukrainy, ale także Polską i polskim rządem.

– Wkrótce porozmawiam z ministrami spraw wewnętrznych w innych krajach, żeby zapewnić odpowiednią pomoc i odpowiednią liczbę miejsc – tak, żeby móc odciążyć Polskę, a także odpowiedzieć na wezwanie ministra spraw wewnętrznych Polski dotyczące pomocy finansowej – dodał.

Głos zabrała także Nancy Faeser – minister spraw wewnętrznych, budownictwa i ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

– To było dla mnie bardzo ważne, żeby w imieniu Republiki Federalnej Niemiec podziękować Polsce za jej dotychczasowe wysiłki na rzecz uchodźców – podkreśliła.

– To jest wspólne europejskie zadanie – świadczenie pomocy uchodźcom. Powinniśmy udostępnić pieniądze europejskie na rzecz Polski, Rumunii, Mołdawii po to, aby te kraje otrzymały niezbędne wsparcie – dodała.

– To jest kwestia europejska, to nie jest kwestia, którą ma rozwiązać wyłącznie sama Polska. Mamy nasze zobowiązania wobec ludzi, którzy tak cierpią – powiedziała minister spraw wewnętrznych, budownictwa i ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec.

Ministrowie spraw wewnętrznych Polski, Francji i Niemiec spotkali się dziś także w Rzeszowie, w formacie Trójkąta Weimarskiego. W spotkaniu wziął również udział wiceminister Bartosz Grodecki. Rozmowa dotyczyła sytuacji w Ukrainie i koordynacji działań z tym związanych.

Ministrowie zapoznali się także z funkcjonowaniem punktu recepcyjnego dla uchodźców w Hali Kijowskiej.

Na podstawie informacji MSWiA.

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

50000 Pozostało znaków