Black frider tworzenie stron internetowych Jasło

Wyprawa rowerowa do Żarnowca

Malowniczy dworek KonopnickiejWyprawa rowerowa do dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu - w sobotę, 30 kwietnia br.

- otworzyła nowy sezon na wycieczki turystyczne, organizowane przez Klub Kulturalno – Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury. Przewodnikami rowerzystów byli Tadeusz Wójcik i Andrzej Nitka.
Około 44-kilometrowy szlak prowadził przez leśne obszary, zielone łąki i tereny zabudowane. Jadąc w słońcu przez Wolicę, Gliniczek, Roztoki, Sądkową, Tarnowiec, Brzezową, Jedlicze i Żarnowiec, cykliści mogli cieszyć się wiosną w pełnym rozkwicie. Po przeszło dwóch godzinach dotarli do obszernego parku, w środku którego stoi dworek Marii Konopnickiej, będący obecnie obiektem muzealnym.
Wyprawa rowerowa odbyła się w 180. rocznicę urodzin naszej narodowej wieszczki i zarazem - zgodnie z uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - patronki Roku 2022. Żarnowiecki dworek wraz z malowniczym parkiem pisarka otrzymała w darze od narodu polskiego 8 września 1903 roku z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej i 60-lecia urodzin.

Malowniczy dworek Konopnickiej

Turystów z Jasła przywitał dyrektor muzeum Paweł Bukowski, po czym, wraz z przewodnikiem zwiedzono urządzone, zgodnie z duchem epoki pokoje mieszkalne pisarki, obszerną sień, jadalnię, pokój kredensowy, kuchnię, spiżarnię, ciemny pokój i dawny gabinet. Po obejrzeniu muzeum, grupa zatrzymała się na jakiś czas w parku, zachwycając się podczas spaceru rzadkimi gatunkami drzew i krzewów.
Atrakcją drogi powrotnej była degustacja słodkich rarytasów z cukierni w pobliskim Jedliczu, a potem tradycyjne pieczenie kiełbasek w miejscu do tego przeznaczonym.
Zadowoleni z wyprawy rowerzyści wracali z planami na kolejne wyjazdy.

jdk

Komentarze obsługiwane przez CComment