Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

Zobacz jakie atrakcje czekają na Ciebie 8 sierpnia podczas obchodów Wielkiego Dnia Pszczół w województwie podkarpackim!

Wielki Dzień PszczółŚwiat przyrody kryje przed nami jeszcze wiele tajemnic.

Bo czy uwierzycie, że pszczoła może mieć także filetowy kolor a niektóre gatunki mieszkają w jamkach w ziemi? Te i wielu innych niesamowitych faktów na ich temat możecie poznać już 8 sierpnia podczas IV ogólnopolskiego Wielkiego Dnia Pszczół – święta, które powstało w ramach programu edukacyjnego „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Tego dnia w wielu miejscach w województwie odbędą się przyrodnicze gry terenowe i wiele innych atrakcji edukacyjnych. Warto odwiedzić wybraną placówkę przyrodniczą w okolicy i poznać intrygujący świat pszczół!

Już 8 sierpnia oczy wszystkich Polaków zwrócą się w stronę pożytecznych owadów, jakimi są pszczołowate. To za sprawą ich corocznego, ogólnopolskiego święta - Wielkiego Dnia Pszczół – w ogrodach botanicznych, parkach narodowych i krajobrazowych w całej Polsce będzie można wziąć udział w szeregu atrakcji w ramach programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Do świętowania w województwie podkarpackim zapraszają:

1. Zespół Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie
ul. Trakt Węgierski 8a, 38-450 Dukla
tel. 88 551 09 15

2. Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie
ul. Działyńskich 2, 63-322 Gołuchów

3. Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej
ul. Kościuszki 6, 36-100 Kolbuszowa

Na uczestników obchodów czeka niezwykła gra terenowa, której uczestnicy wcielą się w rolę pszczołowatych i przeżyją jeden dzień z ich życia. Będą pokonywać kolejne zadania i walczyć o ekologiczne nagrody. Wśród wielu atrakcji zaplanowano także ciekawostki na temat pszczołowatych, rozmowy z pszczelimi ekspertami, a także możliwość poznania 5 Zasad Przyjaciół Pszczół. Chętni wezmą udział w wycieczkach z przewodnikiem oraz edukacyjnych grach i zabawach. Spotkanie będzie także okazją do posmakowania pszczelich wyrobów, ale przede wszystkim - inspiracją do tworzenia Miejsc Przyjaznych Pszczołom. Szczegóły można znaleźć na stronach www wybranych placówek oraz na stronie programu: www.pomagamypszczolom.pl

pszczola 2

„Już od czterech lat Fundacja Nasza Ziemia wspiera projekt „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”. Postawiliśmy sobie w nim cel edukowania społeczeństwa w zakresie ochrony pszczołowatych i cieszymy się, że świadomość tych owadów znaczenia znacznie wzrosła. Wielki Dzień Pszczół to doskonała okazja, aby docierać do mieszkańców wsi, małych i dużych miast i inspirować ich do działań na rzecz pszczołowatych. Przed nami ambitny cel – tysiące założonych nowych Miejsc Przyjaznych Pszczołom w całej Polsce. Razem – na pewno damy radę go osiągnąć” – mówi Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia, partnera programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Do 15 sierpnia trwa także konkurs dla społeczności lokalnych. Mieszkańcy całej Polski na specjalnej platformie www.pomagamypszczolom.pl mogą zgłaszać stworzone przez siebie Miejsca Przyjazne Pszczołom. Za każde dodane miejsce jego autor otrzyma punkty, które sumują się do ogólnej puli dla regionu (gminy lub dzielnicy miasta powyżej 200 000 mieszkańców). Nagrodzone zostaną 3 lokalne społeczności, których mieszkańcy stworzą najwięcej, najlepszych jakościowo Stref dla Pszczół. Zwycięska gmina lub dzielnica zdobywa unikalną nagrodę – interaktywną przestrzeń poświęconą pszczołowatym.

- Pszczołowate są nam bliższe niż się wydaje i niezwykle potrzebne. Niestety, w powszechnym postrzeganiu pszczoła kojarzy się często jedynie z ulem i miodem, w dodatku w wielu osobach budzi obawy i bywa mylona z osą. Tymczasem pszczolinki, murarki i trzmiele mieszkają tuż obok nas w norkach w ziemi, zagłębieniach muru czy w dzikich zakątkach parku. W przeciwieństwie do os nie są agresywne. To dzięki ich pracy warzywa i owoce – również te na działkach czy w przydomowych ogródkach - wydają plony, z których korzystają potem ludzie i zwierzęta. Dlatego w tym roku, podczas obchodów Wielkiego Dnia Pszczół, będziemy zachęcać ludzi, aby niezależnie od miejsca zamieszkania, zapraszali do siebie pszczoły i zapewniali im bezpieczne otoczenie pełne pyłkodajnych i nektarodajnych roślin, czyli tworzyli Miejsca Przyjazne Pszczołom - wyjaśnia Katarzyna Dytrych, ekspert programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Małgorzata Strzelec

Portal miastojaslo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść zamieszczanych komentarzy. Zastrzegamy sobie prawo do usuwania i redagowania komentarzy, które są niezwiązane z tematem, zawierają wulgaryzmy, reklamy czy też treści obrażające inne osoby. Użytkowniku ponosisz odpowiedzialność za treść swoich komentarzy zgodnie z Polskim Prawem oraz normami obyczajowymi.

50000 Pozostało znaków