Jasło

Tworzenie stron internetowych Jasło

Featured

„Wokół osobliwości Góry Cieklinki” - wyprawa rowerowa

rower 1Góra Cieklinka ( 512,8 m n.p.m) – skromna, smukła, odosobniona, widoczna niemal z każdej strony.

Swoją nazwę zawdzięcza osadzie Cieklin, bowiem u wschodniego podnóża góry, w kotlinie, już w XIII wieku istniała ta miejscowość. W XIX wieku Cieklinka stała się kolebką polskiego narciarstwa.
W 1888 roku, pochodzący z Bochni ,dębowiecki nauczyciel, zapalony myśliwy, architekt i malarz Stanisław Barabasz wyprawiał się na Cieklinkę na stokach której testował narty. Cieklinkę osławiają również fakty historyczne z I wojny światowej. Na zboczach góry toczyły się krwawe zmagania, które potwierdzają trzy cmentarze wojskowe.

Druga w tym sezonie wiosenna wyprawa rowerowa zorganizowana przez Klub Kulturalno Turystyczny JDK poprowadziła w okolice osławionej góry.  Pomimo niesprzyjającej, deszczowej aury grupa piętnastu śmiałków, rowerzystów pod przewodnictwem Tadeusza Wójcika i Adama Golenia wyruszyła na szlak w poszukiwaniu przygód. Przemierzono około 43 km, trasą prowadzącą poprzez osiedla Jasła, Brzyście,  Łazy Dębowieckie, Duląbkę, Cieklin, Wałaskie. Józefów i Dębowiec. Pierwszą przystanią wyprawy było Muzeum Narciarstwa w Cieklinie im. Stanisława Barabasza.

 

rower 2


Gospodarz izby muzealnej Wiesław Czechowicz zapoznał uczestników wyprawy z największą polską kolekcją starych nart, przedstawił historię powstania muzeum i miejscowości Cieklin, opowiedział o niezwykłych osobliwościach przyrodniczych i krajobrazowych okolicy.
Wiesław Czechowicz dołączył również do rowerzystów na szlak prowadzący z Cieklina w niezwykle malowniczy zakątek przysiółka Wałaskie.
Z miejscowego punktu widokowego, uczestnicy wyprawy mogli spojrzeć na panoramę z najbliższą kulminacją Magury Wątkowskiej, okolic Bednarki i pasma Liwocza.
Końcową atrakcją wycieczki było jak zwykle tradycyjne pieczenie kiełbasek.
Pomimo niesprzyjającej pogody rowerzyści mogli nacieszyć się urokiem malowniczych leśnych dróg, pól i łąk, świeżym powietrzem i aktywnością fizyczną.

(er) JDK

50000 Pozostało znaków